Sir Simon Rattle dirigoval poprvé Českou filharmonii

Na ojedinělém koncertě 27. února 2019 v pražském Rudolfinu Českou filharmonii poprvé vedl světoznámý britský dirigent a do loňského roku šéfdirigent Berlínské filharmonie Simon Rattle. V programu, který nabídl díla Antonína Dvořáka a Gustava Mahlera, zazpívala také jeho manželka, uznávaná mezzosopranistka Magdalena Kožená. O vystoupení byl velký zájem, několik desítek lidí nepohrdlo ani místy ke stání. Stejné vystoupení se uskuteční také 28. února a 1. března 2019.
Magdalena Kožená, Simon Rattle (archiv OP)

Zejména druhá část večera, ve které se v Mahlerově Písni o zemi představil tenorista Simon O’Neill z Nového Zélandu, vyvolala velké nadšení. Po doznění poslední ze šesti písní s názvem Rozloučení bylo několik vteřin užaslé ticho, které záhy vystřídaly nadšené ovace.

Mahlerova skladba Píseň o Zemi se skládá z částí Pijácká píseň o bídě země, Osamělý na podzim, O mládí, O kráse, Opilý na jaře a Rozloučení, o které se rovnoměrně podělili Kožená a O’Neill. Hlavním zdrojem inspirace pro Píseň o zemi se stal čínský básník Li Po. Mahler se prvního uvedení této skladby nedočkal, zemřel půl roku před její premiérou v listopadu 1911. Traduje se, že ji dokončil v Hodoníně, v dnes neexistující vile rodiny Redlichů.

Koncert otevřela Dvořákova symfonická báseň Zlatý kolovrat, jedna ze čtyř zhudebněných balad z Erbenovy Kytice. Dvořák si z básnické sbírky vybral pro zhudebnění ještě balady Vodník, Polednice a Holoubek. První provedení symfonické básně Zlatý kolovrat se na Dvořákovo přání odehrálo na neveřejném koncertu orchestru pražské konzervatoře právě v Rudolfinu 3. června 1896 za řízení Antonína Bennewitze. Veřejná premiéra se uskutečnila v říjnu stejného roku v Londýně.

Operní pěvkyně Kožená, která loni 26. května oslavila 45. narozeniny, patří mezi nejžádanější mezzosopranistky. Na přelomu letošního prosince a ledna 2020 ji poprvé v New Yorku čeká šest představení Straussova Růžového kavalíra. V inscenaci Roberta Carsena, kterou bude dirigovat Rattle, ztvární roli Oktaviána. Kožená debutovala v Met v roce 2003 v Mozartově Figarově svatbě a od té doby tam zpívala ve třech desítkách představení, naposledy v roce 2011 v titulní ženské roli Debussyho opery Pelléas a Mélisanda.

Mezi slavné operní role Kožené patří například Orfeus v Gluckově opeře Orfeus a Euridyka či Dorabella z Mozartova Cosi fan tutte. Pěvkyně je propagátorkou české hudby, prostřednictvím svého nadačního fondu podporuje i základní umělecké školy.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na