Skladatel Jan P. Muchow: Z hudební rezidence v Broumově jsem nadšený

Dubnová hudební rezidence českého skladatele Jana P. Muchowa a norského rappera Patse Nicholse se chýlí ke konci. Oba muzikanti tráví v broumovském klášteře už čtvrtý týden. Mají za sebou několik vystoupení, společnou tvorbu hudby i spolupráci s místní komunitou.
Jan P. Muchow & the Antagonists v klášteře Broumov (foto Sára Valášková)
Jan P. Muchow & the Antagonists v klášteře Broumov (foto Sára Valášková)

Už máte za sebou více než tři týdny pobytu v klášteře. Jak zatím rezidenci hodnotíte?
Jan P. Muchow: Já jsem nadšený. V Patsovi mám skvělého a kreativního parťáka. Společná tvorba je vysloveně radost a naše obědy ve veganském bistru Kočka na kari – milý každodenní rituál. A v klášterním hudebním studiu jsme našli poklad v osobě Jakuba Šafáře. Nejen, že při práci zvukaře ve studiu je velmi pohotový a jako průvodce klášterem je milý a zábavný vypravěč. On ještě hraje výborně na kostelní varhany, violoncello i saxofon. A to ještě neví, že zítra s ním mám v plánu nahrát jeho zpěv.

Pats Nichols: Mám se výborně, opravdu si svůj pobyt užívám! Klášter občas působí trochu strašidelně, ale to je v pořádku. Všechno je zatím skvělé!

Působí na vás nějak prostředí kláštera nebo Broumova při tvorbě?
Jan P. Muchow: Samozřejmě. A velmi inspirativně. Například dnes jsme celý den nahrávali s mobilním zařízením doslova po celém klášteře. Chtěli jsme zaznamenat unikátní akustiku různých prostor v areálu. Včetně kostela, kde jsme nahrávali varhany. Nebo dozvuk na hlavním schodišti.

Pats Nichols: Ano, určitě. Jak už jsem řekl, strašidelnost kláštera mě ovlivňuje, ale pouze v tom smyslu, že mě přiměla uvědomit si vlastní myšlenkové vzorce, když jsem úplně sám, a jak se s nimi vypořádat lépe než se vyděsit. A to je dobrá lekce. Kvůli tomu jsem také napsal song o tom, jak se mysl může toulat a vytvářet věci, které ve skutečnosti neexistují, a jak vás to může přivést k šílenství, když nevíte, jak to regulovat.

Dívčí sbor ZUŠ Broumov, vlevo Jakub Šafář a Pats Nichols (foto Jan P. Muchow)
Dívčí sbor ZUŠ Broumov, vlevo Jakub Šafář a Pats Nichols (foto Jan P. Muchow)

Vzniklo z vaší spolupráce nějaké konkrétní dílo?
Jan P. Muchow: Jistě. Máme nahrané tři skladby. Ve čtvrtek jednu z nich, v akustické verzi, nahrajeme a natočíme i jako videozáznam v Opatských klášterních sálech, spolu s dívčím sborem ZUŠ Broumov a několika hudebníky z Broumova.

Pats Nichols: Ano, během pobytu jsme začali pracovat na třech písních. Chtěli jsme spolu rozjet projekt a doufejme, že to bude EP. Pracovní název je „Příběhy z Čech“. Udělali jsme song “Bohemia”, což je milostný příběh o Praze a Absinthu, pak písničku o tom, jak přijít o rozum, a třetí, která se bude jmenovat “Vítr z Broumova”. Některé zvuky jsme dnes nahráli v klášteře i v kostele!

Spolupracujete i s místní komunitou. Jak to zatím probíhá?
Jan P. Muchow: Zmiňovaný dívčí sbor místní ZUŠ jsme měli ve studiu a nahráli s nimi sbor do jedné naší společné skladby. Já pak ještě produkuji jednu skladbu broumovské kapely Kluci. Za dobu rezidence jsme z prvotního nápadu na skladbu dodělali v hudebním studiu v klášteře kompletní nahrávku.

Pats Nichols: Velmi dobře! V sobotu vystoupím na Dance Battle na Janovičkách a párkrát týdně trénujeme s Tomášem z broumovské ZUŠ a orchestrem. Vystupuji také s dalším rapperem Brajenem z Broumova, se kterým jsem hodně spolupracoval. Natočili jsme spolu pět písniček a videoklip, takže spolu vydáme i nějaké věci. Bylo pro mě příjemné mít dva zcela odlišné projekty, na které se mohu soustředit, protože jsem velmi produktivní. Práce, kterou dělám s Janem, je pro mě neprobádané území a hodně mi na ní jako skladateli záleží. Chtěl jsem udělat něco filmového a myslím, že právě na tom pracujeme. S Brajenem dělám klasičtější rapové skladby, které mě udržují ve střehu. Oba světy se ovlivňují navzájem, a to mi vyhovuje.

Odvezete si z Broumova nějaký nečekaný zážitek?
Jan P. Muchow: Mnoho. Každý den zde je pro mě plný zážitků.

Pats Nichols: Potkal jsem pár dobrých lidí a jsem si jistý, že se vrátím! Snad se mi tyto projekty podaří dokončit a bylo by hezké přivézt některé z těchto lidí jednou do Norska!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments