Skladatel John Williams obdržel cenu The Global Awards 2022

Dne 14. dubna 2022 byli vyhlášeni vítězové cen The Global Awards 2022. Vítězem v kategorii Nejlepší umělec klasické hudby se stal legendární skladatel John Williams, který 8. února oslavil devadesáté narozeniny.
John Williams (zdroj John Williams)
John Williams (zdroj John Williams)

Ceny The Global Awards se udělují jako ocenění nejvýznamnějším osobnostem v oblasti hudby, podcastů a zábavy v rámci široké škály žánrů a sdružují rozhlasové stanice Global včetně Capital, Heart, Classic FM, Smooth, Radio X, Capital XTRA, Capital Dance, Gold a také Global Player. Ročník 2022 je již pátým v řadě. Kategorie reflektují obsah vysílání na rozhlasových stanicích společnosti Global a na Global Player.

Vedle Johna Williamse byli v kategorii Nejlepší umělec klasické hudby nominováni také houslistka Nicola Benedetti, violoncellistka Sheku Kanneh-Mason, klavíristka Isata Kanneh-Mason a tenorista Freddie De Tommaso.

John Williams je v současnosti nejvýznamnějším skladatelem filmové hudby. Za svou tvorbu v oblasti kompozice a hudební režie získal řadu ocenění: sedm cen British Academy Awards (BAFTA), dvacet dva cen Grammy, čtyři Zlaté glóby, pět cen Emmy, pět Oscarů a padesát nominací na Oscara, čímž se stal druhou nejčastěji nominovanou osobností v historii Oscarů. Vedle filmové a televizní tvorby jsou známá také jeho koncertní díla, například jeho dvě symfonie, koncerty pro flétnu, housle, klarinet, violu, hoboj, violoncello, fagot a tubu, písňový cyklus pro soprán a orchestr na texty bývalé laureátky americké poezie Rity Dove, nebo jeho díla určená sportovním událostem – podílel se na hudebních námětech pro letní olympijské hry v letech 1984, 1988 a 1996 a zimní olympijské hry v roce 2002. Vedle kompoziční činnosti se věnoval také profesionální dráze pianisty a dirigenta.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments