Skončil jubilejní ročník festivalu Struny podzimu, pořadatelé připravují novoroční program

Jubilejní 25. ročník mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu je u konce. Završili ho stylově americký zpěvák Gregory Porter se svým dvorním hammondkářem Ondřejem Pivcem. Světová premiéra unikátního projektu ušitého festivalu na míru představila proslulého zpěváka v komorní sestavě, v níž jeho a Pivce doplnil ještě pianista Chip Crawford a tři vokalisti. Nadšené publikum bylo 3. prosince 2021 v Obecním domě svědkem vskutku symbolického zakončení čtvrtstoletí festivalu. Právě Struny podzimu totiž před osmi lety Gregoryho Portera s českým talentovaným varhaníkem propojily a odstartovaly tak jejich společnou cestu nejen k dlouhodobé spolupráci, ale také k ceně Grammy.
Gidon Kremer (zdroj Struny podzimu, foto Petra Hajská)
Gidon Kremer (zdroj Struny podzimu, foto Petra Hajská)

 „Je to jeden z největších festivalových příběhů, ale rozhodně ne jediný a v žádném případě poslední. Letos se naše aktivity rozrostly o open-air festival Prague Sounds na plovoucí scéně na řece Vltavě, a i do budoucna máme velké plány. Prvních 25 let byl jen začátek,“ říká zakladatel a ředitel festivalu Struny podzimu Marek Vrabec.

I přes nejistotu a komplikace, které pořadatelům kulturních akcí způsobuje pokračující pandemie covidu, přinesl festival Struny podzimu osm pestrých koncertních večerů se zahraničními hvězdami, jakými jsou kromě zmíněného Portera například houslista Gidon Kremer, rapper Saul Williams, skladatelka a zpěvačka Caroline Shaw, objev alternativní scény Kae Tempest či autentický interpret bossa novy Vinicius Cantuaria. Úspěchu se těšily také koncerty sardinských vokalistů Tenores di Orosei a hudební oslava devadesátin nestora české písně Jiřího Suchého.

Festival tak letošním programem potvrdil, že i po pětadvaceti letech své existence neslevil ze svého poslání – uvádí řadu ikonických hudebních osobností, ale představuje systematicky také novou generaci umělců. Struny podzimu respektují minulost, žijí současností a směřují do budoucnosti. Tato neustálá evoluce je receptem, díky němuž se festival stále vyvíjí. Letošní jubilejní rok se navíc nese v duchu proměny z dvouměsíčního festivalu na plnohodnotnou kulturní instituci přinášející zážitky v průběhu celého roku. Kromě nového festivalu Prague Sounds, který z plovoucího hlediště, ale i přilehlých nábřeží, mostu Legií a Slovanského ostrova sledovaly tisíce lidí, přichází pořadatelé Strun podzimu se Silvestrem v Rudolfinu a společně s Českou filharmonií připravují Novoroční koncert. „Měli jsme pocit, že na přelomu roku, zejména pak na Silvestra, není v Praze příliš kultivovaných kulturních akcí, takže jsme se rozhodli jednu uspořádat. Udělat takovou silvestrovskou „milongu“ v Rudolfinu. Letos vystoupí skvělý světový hornista Radek Baborák a zahraje argentinské tango od legendy tohoto žánru Ástora Piazzolly ale třeba také Rapsodii v modrém George Gershwina. V tomto duchu se ponese vlastně celý silvestrovský večer,“ zve Vrabec. Tradiční Novoroční galakoncert České filharmonie je významnou kulturní a společenskou událostí, ozdobenou účastí významných hostů. Novoročně odlehčený program ve vídeňském stylu pro tuto příležitost sestavil a s Českou filharmonií a sopranistkou Katharinou Konradi nastudoval a provede Manfred Honeck. Koncert vysílá v přímém přenosu Česká televize.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments