Slavné operní sbory: Pražský filharmonický sbor pořádá koncert ve Španělském sále

Pražský filharmonický sbor uvede pod taktovkou svého hlavního sbormistra Lukáše Vasilka nejznámější operní sbory z děl českých hudebních velikánů Smetany, Dvořáka, Janáčka a Martinů. Orchestrální doprovod nastudoval umělecký partner sboru, Prague Philharmonia. Sólisty jsou sopranistka Veronika Rovná a basista Pavel Švingr. Jarní koncert Pražského filharmonického sboru pod názvem Slavné operní sbory se uskuteční ve Španělském sále Pražského hradu v neděli 21. dubna 2024 od 20:00 hodin.
Ilustrační foto (zdroj Pražský filharmonický sbor)
Ilustrační foto (zdroj Pražský filharmonický sbor)

Přímý přenos odvysílá Česká televize na programu ČT art. Večerem provází Marek Eben. Nad koncertem, který se koná v rámci projektu Rok české hudby, převzala záštitu Eva Pavlová, manželka prezidenta republiky Petra Pavla.

Na pódiu Španělského sálu se sejde více než stovka hudebníků, aby vzdala hold velikánům české operní tvorby. Jako první zazní výběr z díla Bohuslava Martinů Hry o Marii, následuje Její pastorkyňa od Leoše Janáčka a první půli koncertu uzavře Rusalka od Antonína Dvořáka. Druhá část je věnována operním sborům a áriím Bedřicha Smetany. Pražský filharmonický sbor nastudoval pod vedením svého hlavního sbormistra Lukáše Vasilka sbory z Braniborů v Čechách, Hubičky, Tajemství, Dvou vdov, Dalibora a nebude chybět ani jeden z nejznámějších operních sborů Proč bychom se netěšili z Prodané nevěsty.

„Sbory jsou v českých operách zastoupeny velmi bohatě. Souvisí to s dlouhou tradicí sborového zpěvu v Čechách a na Moravě, ale také s naším specifickým folklórem, který je na zpěvu založený a z něhož skladatelé právě i v operní tvorbě často čerpali,“ vysvětluje Lukáš Vasilek, který bude koncert dirigovat. „Pro svou výraznost a nápaditost jsou české operní sbory doslova fenoménem,“ doplňuje.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments