Slezské divadlo Opava se snaží dofinancovat koronavirovou ztrátu, čeká ho audit

Opavský magistrát chystá personální a ekonomický audit v Slezském divadle, které je městskou příspěvkovou organizací. Cílem je najít úspory na dofinancování letošní ztráty, kterou způsobila opatření přijatá proti šíření koronaviru. Divadlo má ale nadále zůstat dvousouborové. O případném rušení operního souboru vedení města neuvažuje. Novinářům to sdělila mluvčí Opavy Lada Dobrovolná.

Slezske divadlo opava (zdroj Wikimedia commons)

„Zatím poslední setkání zástupců radnice a divadla se konalo minulý týden. Hovořilo se zde nejen o rozpočtu na příští rok, ale i o personálně-ekonomickém auditu, který by měl být podkladem pro lepší a efektivnější fungování divadla. Ten hodlá město provést v následujících týdnech,“ řekla Dobrovolná.

Podle primátora Tomáše Navrátila město hledá peníze, kterými by sanovalo finanční ztráty způsobené koronavirovými opatřeními. „Ukončení činnosti souboru nebo dokonce celého divadla jsme s tím ale nikdy nespojovali. Snažíme se najít úspory, rozhodně ale máme zájem na působení obou souborů na scéně Slezského divadla,“ uvedl.

Obavy, že by se soubor rušil, nesdílí ani ředitel Slezského divadla v Opavě Ilja Racek. „Návrh na snížení rozpočtu zcela jistě nelze dávat do rovnítka s ukončením činnosti operního souboru. Tato úvaha je naprosto nepodložená. My, tedy já a vedení radnice, stále jednáme a hledáme ideální průnik, který by městu ušetřil a současně zachoval oba naše divadelní soubory a jejich repertoár,“ uved Racek.

Město je zřizovatelem divadla a letos jeho provoz dotuje 94 miliony korun, což představuje téměř desetinu městského rozpočtu. V návrhu rozpočtu na příští rok se nyní počítá s 80 miliony korun. „Zbytek k dofinancování nákladů se budeme snažit zajistit v rámci Moravskoslezského kraje a Ministerstva kultury ČR,“ doplnil primátorův náměstek Petr Orieščík. Dodal, že opavský primátor bude iniciovat schůzky s vedením jiných měst, která mají také problémy s financováním městských divadel, a společně se budou snažit najít cestu ke vzniku metodiky pro podporu malých divadel, jako je to opavské. V podobné situaci jsou například v Olomouci, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem či Liberci.

V současnosti Opava prověřuje možnost, jak ušetřit ve všech svých organizacích, obchodních společnostech i v rámci chodu magistrátu. „V příštím roce očekáváme v souvislosti s koronavirovou pandemií ztrátu v příjmech ve výši 150 až 200 milionů korun. Výpadek se přitom očekává i na další roky. Peníze tedy někde najít musíme, naší prioritou je ale udržet všechny základní služby pro občany tak, aby nebyla snížena jejich kvalita a dostupnost. A to se týká i divadla,“ řekl primátor.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments