Slovenská filharmonie má před sebou poslední koncerty sezony

První červnová dvojice symfonických koncertů Slovenské filharmonie se uskuteční pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštěvníci uslyší program, s nímž se Slovenská filharmonie představí na letošním turné po Japonsku. Sólistou večerů bude mladý japonský violoncellista Tatsuki Sasanuma. Koncerty se uskuteční ve čtvrtek a v pátek 8. a 9. června 2023 v 19:00 hodin. Před pátečním koncertem se v 18:15 hodin bude konat setkání s šéfdirigentem Danielem Raiskinem a dramaturgem Jurajem Bubnášem, kde proběhne poutavý rozhovor o pátečním programu.
Tatsuki Sasanuma (zdroj Tatsuki Sasanuma)
Tatsuki Sasanuma (zdroj Tatsuki Sasanuma)

Koncert Slovenské filharmonie zahájí symfonická báseň Vltava, druhá ze slavného cyklu Má vlast Bedřicha Smetany. Skladatel se při komponování cyklu inspiroval českou historií. Celý cyklus byl poprvé proveden na pražském Žofíně v roce 1882, jednotlivé symfonické básně se od počátku hrály samostatně. Vltava měla premiéru již v roce 1875. Skladatel ztvárnil národní symbol od prvních pramenů až po tok pod pražským Vyšehradem. Jedním z nejoblíbenějších děl koncertních programů je bezesporu Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll, op. 104, který přednese mladý japonský violoncellista Tatsuki Sasanuma. Dvořák jej zkomponoval na konci svého působení ve funkci ředitele Národní hudební konzervatoře v New Yorku. Před dvěma lety šéfdirigent Daniel Raiskin uvedl se Slovenskou filharmonií poprvé v Bratislavě Symfonii č. 1 E dur “Slovanskou”, op. 5 Alexandra Glazunova (1865–1936), skladatele, který zkomponoval osm symfonií, symfonické básně, poemy, fantazie, sólové koncerty, smyčcové kvartety a balety. Tentokrát v jeho nastudování zazní skladatelova Symfonie č. 5 B dur, op. 55, kterou Slovenská filharmonie zařazuje do svých sezón poprvé.

Čtrnácté japonské turné Slovenské filharmonie se uskuteční ve dnech 29. června – 10. července 2023. Původně byl umělecký zájezd do Japonska plánován na rok 2020, ovšem kvůli pandemii koronaviru se neuskutečnil. Turné s plánovaným programem bylo přesunuto na léto 2023. Filharmonie vystoupí v Japonsku se dvěma dirigenty – Leošem Svárovským a šéfdirigentem SF Danielem Raiskinem. Ve třech městech (Tokio, Jokohama, Akita) se uskuteční pět koncertů. Sólisty budou německá klavíristka Olga Scheps a japonský violoncellista Tatsuki Sasanuma. Program pod taktovkou Leoše Svárovského zazněl ve Slovenské filharmonii 25. a 26. května 2023.

Šéfdirigent Daniel Raiskin uzavře aktuální 74. sezonu Slovenské filharmonie poslední dvojicí symfonických koncertů, a to ve čtvrtek a pátek 15. a 16. června 2023.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments