Slovenská filharmonie odjede na turné do Slovinska a Chorvatska

Únorová dvojice symfonických koncertů šéfdirigenta Daniela Raiskina zazní v Koncertní síni Slovenské filharmonie ve středu a ve čtvrtek 7. a 8. února 2024 v 19:00 hodin. Sólistou večerů bude chorvatský klavírista Lovre Marušić
Lovre Marušić (zdroj Lovre Marušić)
Lovre Marušić (zdroj Lovre Marušić)

Lovre Marušić, držitel stříbrné medaile a 2. ceny na Cleveland International Piano Competition v roce 2021, provede Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur, op. 58 Ludwiga van Beethovena. Před čtvrtečním koncertem 8. února 2024 se ve foyer Slovenské filharmonie uskuteční setkání s šéfdirigentem Danielem Raiskinem, které povede a bude tlumočit dramaturg SF Juraj Bubnáš. Slovenská filharmonie, šéfdirigent Daniel Raiskin a klavírista Lovre Marušić společně představí program bratislavských koncertů ve Slovinsku a Chorvatsku. Na umělecké turné odjedou v pátek 9. února 2024.

Koncerty zahájí předehra Franze Schuberta Kouzelná harfa ke stejnojmennému ztracenému melodramu. Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur op. 58, jedno z reformních děl Ludwiga van Beethovena, přednese klavírní virtuos Lovre Marušić. Bonnský rodák Beethoven jej zkomponoval v roce 1806. Po premiéře v Theater an der Wien v roce 1808 dílo upadlo v zapomnění a o jeho vzkříšení se zasloužil Felix Mendelssohn Bartholdy, který jej provedl spolu se Skotskou symfonií při své poslední návštěvě Londýna v roce 1847.

Dramaturgie dvou večerů přinese vůbec první provedení Symfonie č. 3 A dur prešporského rodáka, skladatele, klavíristy, violoncellisty a dirigenta Franze Schmidta na pódiu Slovenské filharmonie. “Důležitý byl pro Schmidta kontakt s Rudolfem Maderem, varhaníkem v katedrále sv. Martina. V roce 1888 se rodina přestěhovala z Bratislavy do Vídně, kde Franz Schmidt nastoupil na konzervatoř a studoval hudební teorii a hru na violoncello. Jeho talent mu zajistil místo ve Vídeňské filharmonii a hrál také v opeře, kde v té době dirigoval Gustav Mahler. V roce 1901 se stal pedagogem, později ředitelem a rektorem hudební akademie, nyní Universität für Musik und darstellende Kunst. Franz Schmidt zemřel 11. února 1939 v Perchtolsdorfu u Vídně,” uvádí muzikolog Andrej Šuba v textu ke koncertům. “Třetí symfonie, kterou skladatel přihlásil do soutěže nahrávací společnosti Columbia, vznikla v letech 1927–1928. Dílo, které mělo na základě propozic navázat na Schubertovu symfonickou tvorbu, nakonec získalo cenu za nejlepší skladbu rakouského skladatele,” dodává.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments