Slovenská filharmonie připomene tragédii v Lidicích
Na začátku večera zazní Smuteční hudba pro orchestr H. 296 Památník Lidicím od Bohuslava Martinů. Tato jednovětá symfonická skladba byla napsána k uctění památky obětí tragédie v Lidicích. Premiéru měla v newyorské Carnegie Hall v roce 1943 a o pouhé tři roky později v Praze pod taktovkou významného českého dirigenta Rafaela Kubelíka.
Následovat bude Koncert pro housle a orchestr a moll, op. 53 Antonína Dvořáka, jedno z vrcholných děl skladatelova tzv. slovanského období, inspirované folklorem. Dvořák dílo zkomponoval pro Josepha Joachima, jednoho z nejvýznamnějších houslových interpretů své doby, zakladatele a ředitele Hochschule für Musik v Berlíně. Koncert měl premiéru 14. října 1883 v pražském Rudolfinu. Dvořákův populární houslový koncert je dnes součástí repertoáru mnoha významných houslistů. V koncertní síni jej přednese český houslový virtuos Jan Mráček, který se stal se nejmladším laureátem Mezinárodní soutěže Pražského jara 2010. V roce 2014 získal první cenu na Mezinárodní houslové soutěži Fritze Kreislera. Od roku 2011 je nejmladším sólistou Symfonického orchestru Českého rozhlasu. V současné době je koncertním mistrem České filharmonie a členem Lobkowiczkého tria. Jako sólista vystupuje s mnoha českými i zahraničními symfonickými tělesy, v minulosti opakovaně vystupoval se Slovenskou filharmonií.
Ve druhé polovině koncertu zazní v podání Daniela Raiskina Symfonie č. 5 d moll, op. 47 Dmitrije Šostakoviče z roku 1937, v níž skladatel vykreslil obraz Stalinovy kruté vlády. Premiéra se uskutečnila téhož roku v Leningradě pod taktovkou Jevgenije Mravinského, který dílo prováděl po celý svůj život. Právě Pátá symfonie se stala jedním z nejhranějších děl minulého století.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]