Slovenská filharmonie přivítá návštěvníky v sále

Ve čtvrtek a v pátek 20. a 21. ledna 2022 vystoupí Slovenská filharmonie pod taktovkou Petera Ferance, který byl šéfdirigentem Slovenské filharmonie v letech 2007–2009. Sólistkou večera bude slovenská klavíristka Eva Varhaníková, zakladatelka komorního souboru Slovak Nuevo Quintet.

Eva Varhaníková (zdroj Slovenská filharmónia)
Eva Varhaníková (zdroj Slovenská filharmónia)

Slovenská filharmonie zahraje Lisztovu Fantazii, S. 123, na motivy Uherské rapsodie č. 14. Lisztovy Uherské rapsodie pro klavír patřily již v době svého vzniku k nejpopulárnějším skladatelovým dílům a několik z nich se dočkalo orchestrace. Koncert zahájí Tance z Galanty Zoltána Kodályho, inspirované folklórem a městem Galanta, kde skladatel strávil velkou část svého dětství. Na závěr koncertu zazní dvojice děl Richarda Strausse – brilantní mladistvá symfonická báseň Don Juan, op. 20, a Valčíková sekvence č. 1 z opery Růžový kavalír, op. 59. Zajímavostí je, že Richard Strauss několikrát navštívil Bratislavu a dirigoval zde svá díla. V roce 1921 zahráli Vídeňští filharmonici pod jeho vedením v bratislavské Redutě symfonickou báseň Don Juan. V roce 1929 uvedl ve Slovenském národním divadle své opery Elektra a Růžový kavalír, jejichž část zazní i na koncertech tohoto týdne.

Peter Feranec (zdroj Slovenská filharmónia)
Peter Feranec (zdroj Slovenská filharmónia)

Slovenská filharmonie opět otevřela své koncertní sály abonentům a návštěvníkům. Tento týden pro předplatitele cyklů A, B a kombinovaných cyklů AD, BE. Podle platných předpisů pořádá koncerty s kapacitou sálu do 50 % v režimu OP.

V prostorách Slovenské filharmonie je nutné zakrýt horní cesty dýchací respirátorem FFP2. U pokladny SF a u vstupu na koncert musí návštěvník předložit potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci Covid-19.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments