Slovenská filharmonie uvede koncertní provedení 2. dějství Tristana a Isoldy

Ve čtvrtek a v pátek 9. a 10. března 2023 bude Slovenská filharmonie hostit dirigenta Juraje Valčuhu. V jeho nastudování zazní koncertní provedení 2. dějství Wagnerovy opery Tristan a Isolda. Sólisty večera budou čtyři vokální sólisté - Maida Hundeling (soprán), Norbert Ernst (tenor), Ester Pavlů (mezzosoprán) a Peter Mikuláš (bas). Koncerty začnou v 19:00 hodin.
Maida Hundeling (zdroj Maida Hundeling)
Maida Hundeling (zdroj Maida Hundeling)

Do Slovenské filharmonie se po poměrně krátké době vrací Juraj Valčuha. Na podzim 2022 hostoval v bratislavské Redutě na 57. Bratislavských hudebních slavnostech s italským orchestrem Národní akademie Santa Cecilia z Říma. Koncertní provedení 2. dějství Wagnerovy opery Tristan a Isolda naváže na koncertní provedení 1. dějství Wagnerovy opery Die Walküre v roce 2018 v rámci Mezinárodního hudebního festivalu BHS. Milenecký pár ztvární německá sopranistka Maida Hundeling a rakouský tenorista Norbert Ernst.

Provedení Wagnerovy hudby bude pro Slovenskou filharmonii velkou událostí. Autor textu ke koncertu, muzikolog Ivan Marton, uvádí: „Tak jako tetralogie Prsten Nibelungův nemá na Slovensku inscenační tradici, nemá ji ani opera Tristan a Isolda, až na jednu výjimku, od své premiéry v červnu 1865. V lednu 1934 ji na jevišti Slovenského národního divadla v Bratislavě nastudoval režisér Bohuš Vilím s dirigentem Karlem Nedbalem, ale poté na dlouhá desetiletí zmizela z programů našich operních divadel. Čas od času se předehra a závěrečná Smrt z lásky uvádějí koncertně, se sopránovým sólem nebo v instrumentální verzi. V loňském roce však Státní divadlo v Košicích připravilo pro veřejnost pozoruhodný dramaturgický počin, když v říjnu 2022 pod taktovkou Petra Valentoviče nastudovalo poloscénickou úpravu vybraných scén z opery s Eliškou Weissovou v roli Isoldy a Tituszem Tóbiszem v roli Tristana.“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments