Slovenská filharmonie zahraje Slovenské tance pod taktovkou Petera Breinera

V pátek 21. května 2021 se v koncertní síni Slovenské filharmonie uskuteční symfonický koncert pro abonenty a návštěvníky. Koncert začne v koncertní síni s návštěvníky od 19:00 hodin a bude taktéž živě vysílán na webových stránkách filharmonie.
Slovenská filharmonie, Peter Breiner (foto Ján F. Lukáš)
Slovenská filharmonie, Peter Breiner (foto Ján F. Lukáš)

Slovenská filharmonie přivítá ve své koncertní síni 250 návštěvníků. Na páteční symfonický koncert přednostně zve držitele abonentek cyklů Hudba troch storočí a Symfonicko-vokálneho cyklu AD, BE, D a E. Vzhledem k omezenému počtu návštěvníků je třeba vyzvednout si volnou vstupenku předem (po předložení abonentky) na pokladně SF. Doprodej vstupenek pro nové zájemce bude od čtvrtka 20. května 2021.

Po čtyřech letech bude opět hostem Slovenské filharmonie skladatel, dirigent a klavírista Peter Breiner. Se Slovenskou filharmonií uvede jeho Slovenské tance, které s tímto orchestrem nahrál v roce 2018. Ještě v roce 2014 zazněly Slovenské tance v jazzové úpravě na Bratislavských hudebních slavnostech v interpretaci Trianga (Peter Breiner, Stanislav Palúch a Boris Lenko) a o dva roky později v inscenované verzi na prknech Slovenského národního divadla pod názvem Slovenské tance – Životy světel. Nyní zazní jejich výběr živě v interpretaci Slovenské filharmonie pod taktovkou skladatele, který o Slovenských tancích řekl: “Před několika lety jsem dostal objednávku aranžovat Brahmsovy Uherské tance pro Londýnský symfonický orchestr. Byla to zajímavá práce, protože jsem vlastně pokračoval v tom, co započali Brahms a Dvořák – v instrumentaci klavírní skladby pro orchestr. Tento projekt měl i různé jiné, téměř rodinné souvislosti. Antonín Dvořák, který je mým skladatelským pradědečkem, instrumentoval Uherské tance jako první, a já, jeho prapravnuk, jako zatím poslední. Dokončil jsem všechny, které Brahms s Dvořákem nestihli. Během práce mě napadlo, že téměř všechny okolní, ba dokonce i nesousedící národy v Evropě i mimo ni již mají, podobně jako Maďaři od Brahmse, nějakou podobnou klasickou orchestrální kolekci založenou na folklorním materiálu. Češi mají Slovanské tance od Dvořáka, Němci Německé od Mozarta, Španělé Španělské tance od Granadose (i jim jsem je instrumentoval), Kubánci od Coplanda, Rumuni od Bartóka, Francouzi od Hindemitha, Angličané, Irové a Skotové od Arnolda, Bavoři od Elgara, Afričané a Indové od Villa-Lobose, mohli bychom pokračovat velmi dlouho. Tak jsem si řekl, že slovenskou kolekci udělám já.”

Sólisty večera budou: houslista Stanislav Palúch, akordeonista Boris Lenko a hráč na píšťalky a lidové nástroje Marian Friedl.

Před vstupem na koncert se dle aktuálního COVID automatu nevyžaduje potvrzení o negativním výsledku antigenního testu. Při vstupu na koncert a po celou dobu trvání akce je povinné překrytí dýchacích cest (respirátor). Koncert se uskuteční za dodržení všech hygienických opatření.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments