Slovenská ministryně kultury odvolala ředitele národního divadla Mateje Drličku
“Oni prostě potřebovali ovládnout další instituci, protože to divadlo bylo svobodné, svobodně hovořilo i svým způsobem kritizovalo politické dění. A to je pro ně něco, co je neakceptovatelné. Oni nesnesou kritiku, nesnesou svobodu,” řekl Matej Drlička. Dodal, že odvolací dekret mu dnes ráno donesla do jeho domova úřednice ministerstva kultury v doprovodu dvou členů ochranky a že Martina Šimkovičová ho od loňského nástupu do funkce ministryně ani jednou nepřijala.
Ministerstvo kultury například v červenci kritizovalo Drličku za to, že odvolal ředitelku baletu v SND, a tvrdilo, že tím porušil statut divadla. I tuto záležitost ministerstvo kultury nyní uvedlo mezi důvody odvolání šéfa SND. Kromě toho tvrdilo, že Drlička si pletl funkci generálního ředitele národní kulturní instituce s politickým aktivismem a opakovaně vnášel do činnosti SND politiku. Podle ministerstva postup vedení SND také způsobil, že v instituci byli místo slovenských operních umělců angažováni zahraniční umělci. Ministerstvo v prohlášení také zmínilo pád lustru na pódium během představení a tvrdilo, že incident ohrozil bezpečnost a poškodil image SND.
Drličky se po jeho odvolání zastaly například Slovenská národní galerie i Slovenské národní muzeum.
“Snaha politicky ovládnout kulturní instituce, vzít jim nezávislost a dosadit do nich své lidi je jediné, čeho jsme se od ´ničitelky kultury´, paní Šimkovičové, zatím dočkali,” napsala v reakci poslankyně nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko Zora Jaurová. Krok ministryně kritizovali i představitelé dalších opozičních stran.
Drlička nastoupil do čela SND v roce 2021. O rok později ho z funkce odvolala tehdejší ministryně kultury Natália Milanová v reakci na jeho hanlivá vyjádření o politicích. Do čela SND se pak Drlička vrátil loni poté, co uspěl ve výběrovém řízení.
Šimkovičová se už dříve dostala kvůli svým názorům a rozhodnutím do křížku s části představitelů kulturní sféry na Slovensku či opozičními politiky. Už v květnu opozice neuspěla ve sněmovně s návrhem vyslovit Šimkovičové nedůvěru, opoziční strany tehdy tvrdily, že ministryně chce mocensky ovládnout kulturní instituce a fondy, které rozdělují peníze na podporu různých projektů a akcí. Ministerstvo kultury také prosadilo nový zákon o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, jehož cílem je podle opozice ovládnutí této stanice současnou vládní mocí.
Později vydala také prohlášení na sociální síti Telegram, ve kterém se ohradila proti výrokům Mateje Drličky, který svými výroky údajně uvádí čtenáře v omyl a opakovaně napadá vedení Ministerstva kultury. Jeho výroky “považuje ministerstvo útoky na ministryni kultury a její nejbližší spolupracovníky za politický aktivismus”. Dále považuje “výzvy k zastavení komunikace s ministryní kultury, stejně jako výzvy k jejímu zastavení ze strany Matěje Drličky nejen za neetické, ale v kontextu událostí před několika měsíci i nebezpečné.” Dále uvádí, že “Ministerstvo kultury považuje za naprosto nepřijatelná vyjádření Alexandry Kusé a Branislava Panise na oficiálních internetových stránkách Slovenské národní galerie a Slovenského národního muzea v souvislosti s odvoláním generálního ředitele Slovenského národního divadla Mateje Drličky. Veřejnost musí vědět, že politické komentování rozhodnutí jejího zřizovatele a zneužívání oficiálních webových stránek instituce pro své soukromé politické názory může být důvodem k odvolání z funkce.”
Text dále vyzývá Mateje Drličku, aby se zdržel osobních a nepravdivých útoků na zaměstnance ministerstva. Rozporuje tvrzení Drličky o způsobu doručení odvolacího dekretu, ten mu dle popisu měla doručit pracovnice Ministerstva kultury se pracovnicemi právního oddělení ministerstva (dle Drličkova tvrzení mu měli dekret předat dva příslušníci bezpečnostního sboru). Také považují za zajímavý fakt, že “bývalý generální ředitel i přes svou údajnou nemoc, kvůli které zrušil schůzku s ministryní kultury Martinou Šimkovičovou, seděl ještě téhož dne ve studiích deníků a televizí.”
Otevřený dopis – reakce na odvolání generálního ředitele Slovenského národního divadla:
Již několik měsíců jsme se znepokojením sledovali vývoj situace kolem Slovenského národního divadla a naše obavy se, bohužel, naplnily aktem slovenské ministryně kultury Šimkovičové, která ze dne na den odvolala ředitele Slovenského národního divadla Mateje Drličku. Takovýto krok může uskutečnit pouze někdo, kdo si naprosto neuvědomuje význam dlouhodobé kontinuální manažerské práce při vedení umělecké instituce. Hrubý politický zásah do činnosti Slovenského národního divadla odvoláním ředitele je nekulturní v širokém slova smyslu a bude jednoznačně znamenat destabilizaci jak divadla, tak i celé kulturní obce. Dlouhodobě kritizujeme obdobně nezodpovědné politické zásahy do křehkých struktur uměleckých institucí. Mocenské hrátky kolem odvolávání a jmenování ředitelů – ředitelek kulturních institucí se historicky staly oblíbenou zábavou politických systémů prosazujících namísto demokracie despotismus. Postup slovenské ministryně kultury považujeme za naprosto nezodpovědný a tedy nepřijatelný!
Stanislav Moša, předseda Asociace profesionálních divadel ČR
Lenka Havlíková, předsedkyně Asociace nezávislých divadel ČR
Jakub Vedral, prezident českého střediska ITI
Kryštof Koláček, prezident EAIPA
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]