Slovenský filharmonický sbor byl oceněn doma i v zahraničí

V úterý 19. září 2023 ve Sloupové síni Slovenské filharmonie udělila Silvia Hroncová Cenu ministryně kultury Slovenské republiky pro jednotlivce, kolektivy a umělecké instituce. Mezi laureáty zazářil i Slovenský filharmonický sbor, který slavnostní večer umocnil interpretací známého hymnického sboru Eugena Suchoně Aká si mi krásna. Ocenění, jehož autorem je slovenský výtvarník Pavol Macho, převzal z rukou ministryně kultury generální ředitel Slovenské filharmonie Marián Turner.
Udělování cen ministryně kultury Slovenské republiky, 19. září 2023, Sloupová síň Slovenské filharmonie, Reduta – ministryně kultury Slovenské republiky Silvia Hroncová
a generální ředitel Slovenské filharmonie Marián Turner (foto Alexander Trizuljak)
Udělování cen ministryně kultury Slovenské republiky, 19. září 2023, Sloupová síň Slovenské filharmonie, Reduta – ministryně kultury Slovenské republiky Silvia Hroncová a generální ředitel Slovenské filharmonie Marián Turner (foto Alexander Trizuljak)

“Jsem hrdý na Slovenský filharmonický sbor, který získal cenu za spolupráci s Berlínskou filharmonií, jedním z nejlepších orchestrů na světě, a jejím šéfdirigentem Kirillem Petrenkem v operách Petra Iljiče Čajkovského Piková dáma a Jolanta. Slovenský filharmonický sbor je důkazem, že i ze Slovenska lze být světový,” řekl při přebírání ceny Marián Turner.

Zmíněná vystoupení v německém Baden-Badenu a Berlíně v dubnu 2022, kde těleso doprovázeli sbormistr Jozef Chabroň a manažerka Mariana Kušková, přinesla sboru prestižní německé ocenění OPER! AWARDS v kategorii Nejlepší pěvecký sbor.

“Slovenský filharmonický sbor pravidelně vystupuje na předních zahraničních koncertních a operních scénách. Může se pochlubit více než třicetiletou spoluprací s Vídeňskou státní operou nebo účastí na největším festivalu klasické hudby BBC PROMS v londýnské Royal Albert Hall pod taktovkou jednoho z nejvyhledávanějších dirigentů současnosti Semjona Byčkova,” dodává Marián Turner.

Kromě Slovenského filharmonického sboru získaly ocenění v kategorii mimořádný přínos institucí v oblasti kulturního dědictví nebo kulturně-osvětové činnosti také Středoslovenské muzeum, Slovenská národní galerie a Slovenská ústřední hvězdárna. Ocenění dále získali režisérka Tereza Nvotová, dramaturg a autor komiksů Daniel Majling, kurátorka Gabriela Garlatyová, překladatelka Julia Sherwood a divadelní scénograf Boris Kudlička.

“Jste neocenitelnými kulturními ambasadory doma i v zahraničí,” řekla laureátům ministryně kultury Silvia Hroncová.

Oceněný Slovenský filharmonický sbor se v nejbližší době představí společně se Slovenskou filharmonií na 58. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Bratislavské hudební slavnosti. Ve čtvrtek 28. září zazní v jejich interpretaci i v Bratislavě koncertní provedení Čajkovského jednoaktové opery Jolanta v nastudování šéfdirigenta Daniela Raiskina a 2. října se představí s díly Beethovena, Pärta a Skrjabina po boku Filharmonie Brno a jejího šéfdirigenta Dennise Russella Daviese.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments