Slovenský filharmonický sbor vystoupí na Velikonočním festivalu v Baden-Badenu

Tradiční Velikonoční festival v Baden-Badenu bude dnes zahájen premiérou Čajkovského opery Piková dáma. Festival se uskuteční od 9. do 18. dubna 2022 a dnešní premiéra bude vyvrcholením téměř měsíčního zkoušení, na kterém se letos podílel Slovenský filharmonický sbor společně s Berlínskými filharmoniky.
Festspielhaus Baden-Baden (zdroj Slovenská filharmonie, foto Andrea Kremper)
Festspielhaus Baden-Baden (zdroj Slovenská filharmonie, foto Andrea Kremper)

Součástí Velikonočního festivalu je také koncertní provedení Čajkovského poslední opery Jolanta (17. dubna 2022), rovněž za účasti Slovenského filharmonického sboru.

Slovenský filharmonický sbor odjel na umělecké turné se sbormistrem Jozefem Chabroněm a manažerkou Marianou Kuškovou 13. března 2022. Čajkovského operu připravují ve spolupráci s Berlínskými filharmoniky a šéfdirigentem Kirillem Petrenkem.

V Čajkovského Pikové dámě se v roli Heřmana představí Arsen Soghomonyan. Jako hraběte Tomského uvidí diváci Vladislava Sulimského, Jeleckého ztvární Boris Pinkhasovich, Lízu Elena Stikhina, Pavlínu Aigul Akhmetshina a hraběnku Doris Soffel. Inscenaci režírují Moshe Leiser a Patrice Caurier.

Po festivalových představeních v Baden-Badenu (9., 12., 15., 18. dubna 2022) se celá inscenace Pikové dámy přesune do Berlínské filharmonie. Členové Slovenského filharmonického sboru zde 21. a 24. dubna vystoupí s koncertním provedením Pikové dámy pod taktovkou Kirilla Petrenka.

„Druhý z koncertů, který se koná 24. dubna 2022, bude vysílán v digitálním koncertním sále Berlínské filharmonie. Mnoho posluchačů z celého světa tak bude mít příležitost si Slovenský filharmonický sbor poslechnout. Přenosy Berlínské filharmonie jsou velmi sledované a oblíbené. Jsme rádi, že nás bude slyšet ve světovém éteru,“ dodává Mariana Kušková.

Poslední spolupráce mezi Slovenským filharmonickým sborem a Berlínskou filharmonií se uskutečnila v roce 2011. Na třech abonentních koncertech zazněl výběr z opery Boris Godunov Modesta Petroviče Musorgského pod taktovkou maďarského dirigenta Petera Eötvöse. Je to návrat sboru na prestižní světovou koncertní scénu po jedenácti letech.  Na festivalu v Baden-Badenu vystoupí Slovenský filharmonický sbor poprvé.

„Slovenský filharmonický sbor pravidelně vystupuje na předních mezinárodních koncertních a operních scénách. Může se pochlubit více než třicetiletou spoluprací s Vídeňskou státní operou a účastí na největším festivalu klasické hudby BBC PROMS v londýnské Royal Albert Hall, naposledy v roce 2017 pod taktovkou Semjona Byčkova,“ dodává generální ředitel Slovenské filharmonie Marián Turner.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments