Smetanova Litomyšl: Ohlášen program i předprodej

Peníze – to je hlavní problém festivalu Smetanova Litomyšl, který již příští středu zahajuje předprodej vstupenek na svůj nejnovější ročník. O celých sedm miliónů korun bude přitom jeho rozpočet chudší, a to hlavně kvůli odchodu generálního sponzora, společnosti Skanska. Přitom na sponzorských darech festival závislý. Celkový letošní rozpočet dělá 27 miliónů korun. Zhruba 8 miliónů by se mělo vybrat na vstupném, tři miliony má kasa festivalu přislíbeny od ministerstva kultury, další finance od Pardubického kraje, Litomyšle a České Třebové.

Letošní programová nabídka je proto kvůli financím chudší, než loni. Co přesně na seznamu 24 programů je? Dvaapadesátý ročník festivalu zahájí 11.června 2010 Symfonický orchestr Českého rozhlasu, který bude řídit Peter Feranec. Jako sólisté se představí Lívia Obručník Vénosová, Roman Janál a Jan Simon, na programu je Chopim Smetana, Eben a Dvořák.


Předběžný zájem potvrdil podle pořadatelů konzervativnost publika, které má prý zájem hlavně o Prodanou nevěstu, Toscu, Kouzelnou flétnu a Labutí jezero, a pak také o koncert České filharmonie a tradiční koncert na přání.S uvedenými operními, resp. baletními tituly se podařilo zajistit hostování všech tří největších tuzemských operních scén – Národního divadla Praha (Smetana), Státní opery Praha (Puccini a Čajkovského balet) a Národního divadla Brno (Mozart). Přijede také Dětská opera Praha s Křičkovými Ogary a Hradišťan, který s baletem pražského Národního divadla zopakuje před časem v hlavním městě úspěšný společný večer Ej lásko.

Podle dramaturgů Smetanovy Litomyšle celým festivalem prochází motiv oslav 700 výročí nástupu Jana Lucemburského na český trůn. To mimo jiné připomene hostování lucemburského komorního orchestru Les Musiciens, který představí i světovou premiéru kompozice věnovanou oslavám.
Program nejnovějšího ročníku připomíná i 200. výročí narození Fryderyka Chopina, 150 let od narození Gustava Mahlera a 120 let narození Bohuslava Martinů. Mezi účinkujícími letošní Smetanovy Litomyšle jsou i Pavel Šporcl (Gipsy Way), Eva Urbanová (Dvořákovy Svatební košile) či Dagmar Pecková (výběr z Chlapcova kouzelného rohu Gustava Mahlera).


Ohlášeno je také Pavlicova Missa Brevis v provedení úspěšného mládežnického litomyšlského sboru KOS, hosty festivalu budou ve Varhanním matiné nizozemští umělci a v externím koncertu v České Třebové bude provedena Cyrilometodějská mše Michaela Haydna, upravená Františkem Preislerem jr., právě jako vzpomínka na tohoto tragicky zesnulého dirigenta a všestranného umělce.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář