Smetanova síň Obecního domu na tři týdny uzavřena, koncerty se ruší

Obecní dům v Praze ode dneška přibližně na tři týdny uzavře Smetanovu síň. V secesním hudebním sále se ze stropu odlupuje štuk. Budou v něm zrušeny všechny plánované aktivity včetně abonentních koncertů Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Jiných prostor Obecního domu se omezení nedotkne. Informoval o tom ředitel Obecního domu Vlastimil Ježek.
Smetanova síň – Obecní dům Praha (foto archiv)

Ze stropu Smetanovy síně se uvolnily dva menší kousky štuku. Po konzultaci s odborníky se vedení Obecního domu rozhodlo, že bez bližšího ohledání místa nelze stoprocentně vyloučit uvolnění dalších částí a zaručit bezpečnost návštěvníků. “Místo bohužel není ze stropní konstrukce dostupné, proto během úterý zahájíme stavbu lešení, aby se odborníci dokázali k poškození, které je téměř dvacet metrů nad úrovní podlahy, dostat,” uvedl Ježek. Přesnou dobu uzavření Smetanovy síně oznámí po prohlídce stropu.

Smetanova síň je nejrozsáhlejším prostorem Obecního domu. Malby stropních výplní a nástěnné obrazy jsou dílem Karla Špilara. K plastické výzdobě sálu patří štukové skupiny Vyšehrad a Slovanské tance po stranách pódia od Ladislava Šalouna.

Sochař také připomněl vedle Smetany, jemuž je síň zasvěcena, i Antonína Dvořáka. K Smetanovu Vyšehradu z cyklu symfonických básní Má vlast tak odkazuje postava bájného Lumíra, vyprávějícího za doprovodu harfy báj o vlasti, zatímco protilehlý tančící pár je motivem převzatým z Dvořákových Slovanských tanců.

V interiéru Smetanovy síně nechybí připomínka dalších českých hudebních skladatelů, jejichž portrétní medailony jsou umístěny na poprsnicích lóží a balkonu. Smetanova síň je především koncertním sálem pro 1200 posluchačů. Účinkovali v ní významní světoví interpreti. Příležitostně se tam konají i tradiční plesy nebo další společenské akce. Ve Smetanově síni je pravidelně zahajován i zakončován festival Pražské jaro.

V návaznosti na rozhodnutí Obecního domu o uzavření Smetanovy síně, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zrušil koncerty s Vadimem Repinem, které se měly konat 20. a 21. února 2019. Vedení orchestru jedná o možnostech přesunutí následujících koncertů na náhradní termíny či na jiná místa a brzy bude informovat o dalším postupu. Zároveň FOK vyzývá, aby se ti, kdo si zakoupili vstupenku na koncert s Vadimem Repinem 20. nebo 21. února 2019, obrátili na pokladnu FOK.

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na