Smetanova síň Obecního domu na tři týdny uzavřena, koncerty se ruší

Obecní dům v Praze ode dneška přibližně na tři týdny uzavře Smetanovu síň. V secesním hudebním sále se ze stropu odlupuje štuk. Budou v něm zrušeny všechny plánované aktivity včetně abonentních koncertů Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Jiných prostor Obecního domu se omezení nedotkne. Informoval o tom ředitel Obecního domu Vlastimil Ježek.
Smetanova síň – Obecní dům Praha (foto archiv)

Ze stropu Smetanovy síně se uvolnily dva menší kousky štuku. Po konzultaci s odborníky se vedení Obecního domu rozhodlo, že bez bližšího ohledání místa nelze stoprocentně vyloučit uvolnění dalších částí a zaručit bezpečnost návštěvníků. „Místo bohužel není ze stropní konstrukce dostupné, proto během úterý zahájíme stavbu lešení, aby se odborníci dokázali k poškození, které je téměř dvacet metrů nad úrovní podlahy, dostat,“ uvedl Ježek. Přesnou dobu uzavření Smetanovy síně oznámí po prohlídce stropu.

Smetanova síň je nejrozsáhlejším prostorem Obecního domu. Malby stropních výplní a nástěnné obrazy jsou dílem Karla Špilara. K plastické výzdobě sálu patří štukové skupiny Vyšehrad a Slovanské tance po stranách pódia od Ladislava Šalouna.

Sochař také připomněl vedle Smetany, jemuž je síň zasvěcena, i Antonína Dvořáka. K Smetanovu Vyšehradu z cyklu symfonických básní Má vlast tak odkazuje postava bájného Lumíra, vyprávějícího za doprovodu harfy báj o vlasti, zatímco protilehlý tančící pár je motivem převzatým z Dvořákových Slovanských tanců.

V interiéru Smetanovy síně nechybí připomínka dalších českých hudebních skladatelů, jejichž portrétní medailony jsou umístěny na poprsnicích lóží a balkonu. Smetanova síň je především koncertním sálem pro 1200 posluchačů. Účinkovali v ní významní světoví interpreti. Příležitostně se tam konají i tradiční plesy nebo další společenské akce. Ve Smetanově síni je pravidelně zahajován i zakončován festival Pražské jaro.

V návaznosti na rozhodnutí Obecního domu o uzavření Smetanovy síně, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zrušil koncerty s Vadimem Repinem, které se měly konat 20. a 21. února 2019. Vedení orchestru jedná o možnostech přesunutí následujících koncertů na náhradní termíny či na jiná místa a brzy bude informovat o dalším postupu. Zároveň FOK vyzývá, aby se ti, kdo si zakoupili vstupenku na koncert s Vadimem Repinem 20. nebo 21. února 2019, obrátili na pokladnu FOK.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky