Smetanovské dny slaví 45 let

Tradiční mezioborový festival Smetanovské dny se letos v Plzni bude konat od 6. března do 10. dubna 2025. Pro návštěvníky jsou připraveny koncerty, opery, výstavy, masopust, pietní akt i mezioborové vědecké sympozium. Pořadatelem je jako každý rok Plzeňská filharmonie.
Smetanovské dny 2025 (zdroj Plzeňská filharmonie)
Smetanovské dny 2025 (zdroj Plzeňská filharmonie)

Smetanovské dny jsou již neodmyslitelnou součástí nejen plzeňského kulturního života. Tento mezioborový festival navíc v letošním roce oslaví své půlkulaté výročí – 45 let. Posluchači se mohou těšit na celou plejádu renomovaných interpretů.

„Mimořádný hudební zážitek nabídne hned zahajovací koncert, během něhož se představí světově uznávaný violoncellista Daniel Müller-Schott. Z Vídně se svými hosty zavítá dlouholetý sólo fagotista tamních filharmoniků Štěpán Turnovský, jehož otec, mezinárodně respektovaný dirigent Martin Turnovský, kdysi působil jako šéfdirigent Plzeňského rozhlasového orchestru. Spolu se Štěpánem Turnovským dorazí další věhlasný hudebník – houslista a dirigent Fedor Rudin. Mám velkou radost, že pozvání přijala i banduristka Lesia Korol. Díky ní se v Plzni poprvé zaposloucháme do zvuků tohoto tradičního ukrajinského nástroje,“ dává nahlédnout do programu ředitelka festivalu Smetanovské dny a Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.

Festival zohlední také několik pozoruhodných jubileí: Fenomenální kytarista Štěpán Rak, jenž patří k pravidelným hostům festivalu, letos oslaví své 80. narozeniny. Jeho vystoupení je věnováno dalšímu výročí, a sice 120 letům od úmrtí Julesa Verna. Poctu vzdáme rovněž skladateli Jiřímu Temlovi při příležitosti jeho 90. narozenin a rovných sto let od svého založení si s námi připomene České noneto, jeden z nejstarších komorních souborů na světě. V letošním roce své 80. narozeniny oslaví také český pianista Boris Krajný.

„Smetanovské dny slaví úctyhodných 45 let existence a jako jeden z nejstarších plzeňských festivalů patří mezi etablované kulturní akce v našem městě. Jedinečným způsobem nám připomíná nejen osobnost skladatele Bedřicha Smetany, ale svou šíří programu od hudby, přes výtvarnou oblast až po vědecká sympozia přináší unikátní a kvalitní multioborový přesah a dlouhodobě prohlubuje vazby mezi významnými kulturními institucemi v Plzni i České republice,“ doplnila radní pro oblast kultury a památkové péče města Plzně a předsedkyně Správní rady Plzeňské filharmonie Eliška Bartáková.

Za návštěvu budou stát i další plánované hudební programy: Bohuslav a Vita (pořad věnovaný dvěma osobnostem české hudby 20. století Vítězslavě Kaprálové a Bohuslavu Martinů) v podání sopranistky Viktorie Kaplanové a barytonisty Romana Janála, Le Grand Tango s akordeonistkou Jarmilou Vlachovou a violoncellistou Michalem Haringem, symfonický koncert z děl Edvarda Griega a Jeana Sibelia pod taktovkou finského dirigenta Erkkiho Lasonpala, komorní večer fagotisty Berlínské filharmonie Václava Vonáška a Pražákova kvarteta, koncert rumunsko-moldavské houslistky Alexandry Tirsu a její sestry klavíristky Lidy Tirsu, Cappella Mariana (literárně-hudební pásmo středověké dvorské lyriky věnované Guillaume de Machautovi), koncert z děl Bedřicha Smetany, Viléma Blodka a Rudolfa Frimla nebo crossoverový koncert James Bond & Plzeňská filharmonie.

„Festival Smetanovské dny patří mezi nejvýznamnější kulturní události našeho regionu. Každoročně přitahuje nejen milovníky hudby, ale také odbornou veřejnost a návštěvníky z celé republiky i zahraničí. Jeho jedinečnost spočívá nejen v rozmanitém programu a propojení uměleckých žánrů, ale také v dlouhodobém udržování a rozvíjení kulturních tradic. Plzeňský kraj je hrdý, že může tento mimořádný festival podporovat, a věříme, že i díky našemu přispění se tato tradice bude i nadále rozvíjet,“ dodává radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Plzeňského kraje Libor Picka.

Nebude chybět ani oblíbený přehlídkový koncert ZUŠ Bedřicha Smetany, finálové kolo Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže či opery Hubička a Candide (DJKT).

Mezi novinkami najdeme projekt Plzeňské filharmonie Muzikantská naděje, jenž dává prostor nadaným dětem ze základních uměleckých škol Plzně a Plzeňského kraje a studentům plzeňské konzervatoře. Mladí hudebníci vystoupí společně s filharmoniky pod taktovkou šéfdirigenta Plzeňské filharmonie Chuheie Iwasakiho v Dobřanech, Domažlicích, Plzni, Klatovech, Blovicích, Plasích a Chrástu.

V rámci doprovodných akcí se uskuteční tradiční masopust, pietní akt u pomníku Bedřicha Smetany, 45. Plzeňské mezioborové sympozium, jehož tématem je Nový svět: Americká zkušenost v české a středoevropské kultuře 19. století. Festival nabídne i výstavy ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje a Západočeské galerii, semináře s banduristkou Lesiou Korol, fagotistou Štěpánem Turnovským a houslistou Fedorem Rudinem i projekci filmu Neslyším ničeho – celovečerní hořké komedie s prvky dokumentu o životě Bedřicha Smetany a současné kulturní scéně.

Vstupenky lze zakoupit na všech prodejních místech Plzeňské vstupenky nebo on-line. Novinkou je též festivalová aplikace, kterou si mohou návštěvníci stáhnout. Díky ní získají přehled nejen o programu, ale mohou využít i řadu zajímavých nabídek a odměn.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments