Smetanovské dny spojí hudbu, film a divadlo
Hodně se v minulých letech změnila tvář hudebního festivalu Smetanovské dny, který se tradičně koná v Plzni a v příštím roce vstoupí do svého jubilejního 30. ročníku. Není již festivalem klasické hudby, ale širokým žánrově i časově obtížně definovatelným festivalem. Oficiálně začne 7. února a skončí 15. března 2010. Kulturní akce, které se budou v jeho rámci konat, mají společné téma – Zločin a trest. Festival spojí dohromady několik kulturních oblastí. Hudbu, divadlo, výtvarné umění a film. Jeho součástí bude tradičně mezioborové sympozium, prestižní klavírní soutěž (pořádaná plzeňskou konzervatoří) a na závěr masopustní veselice.
Smetanovské dny 2010 (Operní Gala – 15.10.2009)
Ačkoliv festival má za sebou již prolog v podobě operního galakoncertu se sólisty Státní opery Praha a čeká jej 1. ledna další prolog, tentokrát v režii Gabriely Demeterové a jejího Collegia, oficiálně jej zahájí až 7. února dopoledne koncert v Měšťanské besedě Harfa a hoboj s Kateřinou Englichovou a Vilémem Veverkou. Hudebním vrcholem festivalu bude pak slavné Requiem Giuseppe Verdiho v podání sólistů Státní opery Praha, Severočeské filharmonie Teplice a Pražského rozhlasového sboru pod taktovkou Františka Drse. V hudební části festivalu zaujme i klavírní koncert Martina Kasíka, zařazen je i zajímavý abonentní koncert Plzeňské filharmonie Velcí čeští mistři s čestným šéfdirigentem Jiřím Stárkem. Tradiční již 29. ročník výše zmiňované Mezinárodní smetanovské klavírní soutěže bude vůbec poprvé součástí festivalu, stejně tak jako slavnostní večer, na němž zahrají její finalisté za doprovodu plzeňských filharmoniků pod taktovkou šéfdirigenta Koji Kawamota. A ještě jedno představení je v režii konzervatoře – uvedení opery Jiřího Pauera Červená Karkulka v režii Lilky Ročákové. „Nemáme zastoupen bohužel jazz a ani folk tak, jak bych si přál, zato vystoupí středoevropský soubor bicích nástrojů DAMA DAMA, zvláštní fenomén na poli vážné hudby,“ říká ředitel festivalu Ivan Jáchim. Zločinem a trestem v moravských lidových písních se bude zabývat pořad Jaroslava Hutky a Radima Hladíka, který ovšem s klasickou hudbou už vůbec nesouvisí. Stejně tak dvě zbývající sekce – filmová a zcela nově i divadelní. Tématu festivalu zcela odpovídá divadelní adaptace stejnojmenného románu F. M. Dostojevského, který do Plzně přiveze pražské Divadlo v Řeznické. Obdobný motiv řeší i další pražské představení Richard III. divadelního spolku Kašpar s Janem Potměšilem v hlavní roli. Odraz stejné problematiky ukáží i tři zajímavé výstavy – ve Výstavní síni 13, Západočeském muzeu a Studijní a vědecké knihovně.
„Snažíme se otevřít dramaturgii i jiným žánrům a vyjít vstříc co nejširšímu publiku,“ vysvětluje široké žánrové i časové rozpětí festivalu Ivan Jáchim. „I naše dramaturgie má své hranice, nezařadili bychom například koncert Karla Gotta a Evy Urbanové, ale myslím si, že lidé, kteří chodí na koncerty klasické hudby, mohou přijít i do kina,“ míní Ivan Jáchim. „Mrzí mě, že nemáme zařazeno více věcí od Bedřicha Smetany, ale on psal hlavně opery a abychom sami uvedli jeho operu, není reálné,“ tvrdí ředitel festivalu. Možnost spolupráce s Divadlem J. K. Tyla v Plzni blíže nekomentoval.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]