Smetanovy Jabkenice zprostředkují program i neslyšícím

Obec Jabkenice na Mladoboleslavsku chystá pro letošní ročník festivalu Smetanovy Jabkenice rozšířený program. Letos v březnu uplynulo 200 let od narození skladatele Bedřicha Smetany, na květen připadne výročí 140 let od jeho úmrtí. Festival poprvé nabízí program na více dní, začne 11. května a 8. června ho zakončí hlavní festivalový den. V premiéře tam například zazní v podání 56členného orchestru pod vedením skladatele a hudebníka Varhana Orchestroviče Bauera speciálně upravená verze Prodané nevěsty překládaná také do znakového jazyka. Pro neslyšící bude i část dalšího programu. Od dubna spustili pořadatelé na některá vystoupení předprodej, informovali o tom v tiskové zprávě.
Hands Dance (zdroj Hands Dance)
Hands Dance (zdroj Hands Dance)

V obci, kde Bedřich Smetana strávil poslední roky života, se festival otevře koncerty 11. května. Na programu budou například tance v krojích, sborové zpěvy, operní árie v podání sopranistek Národního divadla a varhanní koncert v místním kostele. Hlavní festivalový den 8. června nabídne návštěvníkům bohatý celodenní program. Součástí bude například historická rekonstrukce odhalení Smetanova pomníku, který v obci odhalili 8. června 1924. Novinkou je letos také stanové městečko.

Smetanovy Jabkenice se konají v přírodním open air, ale i uvnitř bývalé myslivny, kde Smetana složil nejvýznamnější díla v hluchotě, a proto jsem přišla s nápadem otevřít svět opery a klasické hudby slyšícím i neslyšícím a pokusit se propojit tyto zdánlivě neslučitelné světy,” uvedla dramaturgyně festivalu Vendula Burger Budilová. Prodanou nevěstu s využitím znakové řeči a divadelních a vizuálních prvků zprostředkuje neslyšícím divákům umělecká tlumočnická skupina Hands Dance. Vedle dalších umělců vystoupí také operní sólisté, například Richard Haan, Aleš Briscein a Zdeněk Haas, Vanda Šípová, Daniela Radosa nebo Jana Ryklová.

Akci, která se poprvé uskutečnila v roce 1888, pořádá obec s Národním muzeem – Památníkem Bedřicha Smetany. Se zprostředkováním hudebního zážitku pro neslyšící přišli organizátoři poprvé loni.

V jabkenické myslivně Smetana prožil v letech 1875 až 1884 nejplodnější období svého života. Vznikly zde například opery Hubička, Tajemství, Čertova stěna, klavírní cykly Sny a České tance. Smetana v Jabkenicích dokončil i cyklus Má vlast.

Stálá expozice v jabkenickém památníku nabízí zejména interiéry Smetanovy pracovny a rodinného salonu zrekonstruované podle svědectví. Částečně jsou zařízené dochovaným nábytkem ze Smetanovy rodiny a dalšími autentickými památkami. Od roku 2004 je součástí památníku zrestaurovaná opona jabkenických ochotníků, kterou namalovala v roce 1877 skladatelova manželka Betty Smetanová. Obec loni otevřela naučnou stezku Bedřicha Smetany.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments