Smetanův dům v Litomyšli bude uzavřen

Litomyšl připravuje opravu střech památkově chráněného Smetanova domu. Patky nosných trámů střešní konstrukce jsou uhnilé. Práce chce radnice rozdělit na dvě etapy, během první řemeslníci opraví krovy nad hlavním sálem. Kvůli tomu bude nutné budovu na určitou dobu pro veřejnost uzavřít.
Smetanův dům Litomyšl (zdroj Smetanův dům Litomyšl)
Smetanův dům Litomyšl (zdroj Smetanův dům Litomyšl)

“Výměna trámů a oprava nosného krovu nebude v symbióze s provozem. Ideálně se bude muset vše připravit a potom to za dva, tři měsíce o letních prázdninách udělat,” řekl místostarosta Radomil Kašpar. Náklady na první etapu jsou odhadem 17 milionů korun bez DPH. Opravy se uskuteční zřejmě v roce 2025, vedení města již schválilo soutěž na stavební firmu a určilo komisi pro hodnocení a posouzení nabídek.

V další etapě by se měly opravit ostatní části střech Smetanova domu nad malým sálem a administrativními prostorami. Podle Kašpara to už provoz omezí podstatně méně. Náklady na celkové opravy město odhaduje asi na 30 milionů korun. “Problém je, že na tyto opravy nejsou v podstatě žádné dotace,” řekl Kašpar.

Secesně-novorenesanční Smetanův dům slouží jako kulturní centrum Litomyšle. Byl postaven na Komenského náměstí na břehu řeky Loučné podle návrhu Jana Šuly, Viktorina Šulce a Josefa Velflíka. Víceúčelová divadelní budova byla otevřena 11. června 1905.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments