Sobotka předal řediteli Národního divadla klíč od Themosu

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes předal řediteli Národního divadla Janu Burianovi symbolický klíč od budovy Themos. Objekt dříve divadlu patřil, ale přišlo o něj chybou při restitucích počátkem devadesátých let. V květnu divadlo budovu vydražilo za 290 milionů korun. Do Themosu by se zatím měl přestěhovat provoz Státní opery, v budoucnu by budova mohla být využívána jako zkušebny.

Nová scéna Národního divadla Praha (foto archiv)
Budova Themos (foto archiv)

„Vzhledem k tomu, že Národní divadlo je klíčová kulturní instituce České republiky, že je to srdeční záležitost každého Čecha, tak mě velice těší, že naše vláda svým rozhodnutím mohla přispět k tomu, aby se po šestadvaceti letech areál Národního divadla zkompletoval,“ řekl po prohlídce budovy Bohuslav Sobotka.

Bude třeba připravit projekt, který posoudí všechny možnosti a potenciál budovy, doplnil. Peníze na rekonstrukci by podle něj mělo být schopné uvolňovat ministerstvo kultury. Sobotka připomněl, že rozpočtovou prioritou v rámci Národního divadla je rekonstrukce Státní opery, na níž vláda uvolnila miliardu. Právě pro administrativu opery by měly sloužit ty nejméně zničené části Themosu. Mělo by to tak být od podzimu a investice do oprav těchto prostor bude v řádech milionů korun, řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Provozní budově Nové scény se říká Themos podle firmy, která ji dlouho vlastnila. Kauza kolem ní trvala od roku 1990. V té době dostal od státu budovu v restituci řád sester voršilek. Později se přišlo na to, že byla vrácena nedopatřením. Řádové sestry však nemovitost mezitím prodaly Themosu a ten vyzval Národní divadlo k vystěhování. Národní divadlo pak vedlo soudní spory s majitelem. Budova se nakonec stala předmětem konkurzní podstaty a její správce nařídil dražbu.

Národní divadlo dlouho před veřejnou dražbou deklarovalo, že se jí zúčastní. Cena budovy se z vyvolávaných 87 milionů vyšplhala až na 290,05 milionu. Odhadní cena byla 124 milionů korun.

Maximální výše, kterou vláda pro dražbu uvolnila, byla 300 milionů korun, zveřejnil dnes ministr Herman dříve utajovanou částku. „Samozřejmě stav je odpovídající, také lokalita v srdci Prahy. Jsem přesvědčen, že došlo k dobrému, logickému kroku, který odpovídá i té cenové hladině,“ řekl.

„My tím získáváme pracovní zázemí a věříme, až se budovu podaří zrekonstruovat, pokud možno i s Novou scénou, že tady bude konečně nejen dostatek zkušeben a pracovního prostředí, že naši zaměstnanci nebudou sedět na chodbách a že se nám podaří udělat i zajímavější prostory pro diváky,“ řekl ředitel Národního divadla Jan Burian.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat