SOČR na komorním koncertě doprovodí Kristinu Fialovou a Jana Čmejlu

Na svém dalším komorním koncertu, konaném v pondělí 6. prosince od 19:30 hodin, doprovodí členové SOČRu violistku Kristinu Fialovou a klavíristu Jana Čmejlu. Zazní skladby Benjamina Brittena, Paula Hindemitha, Petra Fialy a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, dirigovat bude Chuhei Iwasaki. Přímý přenos z Anežského kláštera nabízí stanice ČRo Vltava.
Kristina Fialová (foto Daniel Havel)
Kristina Fialová (foto Daniel Havel)

Brittenovo Preludium a fuga pro 18 smyčcových nástrojů z roku 1943 je elegantní jiskřivá hudba, v níž je orchestr skutečně rozdělen do osmnácti samostatných hlasů.

Následující Smuteční hudba pro violu a smyčce od Paula Hindemitha vznikla za netradičních okolností roku 1936 během skladatelovy cesty do Velké Británie. Zkomponoval ji za jeden jediný den (a přirozeně s částečným využitím svých dřívějších děl) u příležitosti úmrtí krále Jiřího V. a vyhlášeného státního smutku.

Další prostor pro vynikající sólistku Kristinu Fialovou, již kritika oceňuje především za dokonalou techniku, ohnivý temperament a sofistikované hudební cítění, se otevře se skladbou jejího otce Petra Fialy. Koncertní hudba pro violu a smyčcový orchestr vznikla už v roce 1975, posléze (2009) ji autor podrobil revizi a v nové podobě tentokrát zazní poprvé.

Koncertní předehra Klid moře a šťastná plavba od Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, inspirovaná verši Johanna Wolfganga Goetha, poprvé zazněla v Berlíně v roce 1828. Verše tehdy ještě žijícího německého klasika publikum dobře znalo, skladatel proto mohl předpokládat, že posluchači budou schopni snadno sledovat děj či program skladby. I proto je možné o díle uvažovat nejen jako o koncertní předehře, ale také jako o jedné z prvních symfonických básní.

Také finále je zadáno pro Mendelssohna-Bartholdyho, konkrétně pro jeho Koncert pro klavír a orchestr č. 1 g moll a v něm výrazného, byť velmi mladého sólistu Jana Čmejlu (nar. 2003), studenta Pražské konzervatoře i Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst v Mannheimu. Koncert vznikal v Římě ve stejné době jako Italská symfonie, tedy na přelomu let 1830 a 1831. Premiéru pak měl hned v roce 1831 v Mnichově.

Jan Čmejla (foto Khalil Baalbaki)
Jan Čmejla (foto Khalil Baalbaki)

Sólo pro violu a klavír
Pondělí 6. prosince 2021, 19:30 hodin
Anežský klášter

Program:
Benjamin Britten (1913–1976): Preludium a fuga pro 18 smyčcových nástrojů
Paul Hindemith (1895–1963): Smuteční hudba pro violu a smyčce
Petr Fiala (1943): Koncertní hudba pro violu a smyčce
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847): Klid moře a šťastná plavba, op. 27
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847): Koncert pro klavír a orchestr č. 1 g moll, op. 25

Účinkující:
Kristina Fialová – viola
Jan Čmejla – klavír
Symfonický orchestr Českého rozhlasu
Chuhei Iwasaki – dirigent

Přímým přenosem ČRo Vltava Vás provede Kristýna Franková.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments