SOČR uvede v premiéře dílo Ondřeje Štochla

Přední klarinetista Karel Dohnal bude sólistou při světové premiéře Tří vět o přijetí, které skladatel Ondřej Štochl, autor děl charakteristických barvitou instrumentací a meditativními polohami, složil přímo na objednávku rozhlasových symfoniků. Program uvede jedna z nejproslulejších skladeb francouzského impresionismu, Debussyho Preludium k Faunovu odpoledni. Ve druhé části večera zazní severská hudba. Po orchestrální miniatuře věnované Jeanu Sibeliovi, program vyvrcholí Sibeliovou První symfonií od Erkki­-Svena Tüüra. Diriguje jeden z našich nejvýznamnějších dirigentů zaměřených na tvorbu soudobých autorů Pavel Šnajdr.
Ondřej Štochl (zdroj Konvergence)
Ondřej Štochl (zdroj Konvergence)

Preludium k Faunovu odpoledni z roku 1894 je ikonické dílo, k němuž Clauda Debussyho inspirovaly verše Stéphana Mallarméa. Geniálním způsobem líčí římského boha Fauna, kterak v horkém letním odpoledni odpočívá na břehu moře, píská si na flétnu a vzpomíná na své lásky.

Tvůrčím zázemím Ondřeje Štochla je komorní soubor a skladatelské sdružení Konvergence, jehož je spoluzakladatelem a uměleckým vedoucím. Na AMU vystudoval kompozici ve třídě Marka Kopelenta, na konzervatoři se předtím věnoval hře na violu. Ve své tvorbě sleduje především dvě významové linie. V jedné jde o vnitřní svět lidí postižených autismem, v té druhé o skladby duchovně orientované. Jeho „Tři věty o přijetí“ jsou de facto třívětým klarinetovým koncertem, ale ještě mnohem víc hudební úvahou o pojmech, které mají souvislost jak s vytvářením hlubších citových vazeb, tak s obtížností přijetí sebe sama.

Erkki-Sven Tüür prožil první polovinu života jako sovětský občan, druhou jako občan nově svobodného Estonska. Studoval hru na flétnu a bicí i skladbu. V roce 1979 založil formaci In Spe, ve které hrál, zpíval a komponoval. Šlo tehdy o komorní rock, mající blízko k minimalismu a středověké hudbě. Dnes je typickým představitelem postmoderny. Svou Poctu Sibeliovi nazvanou Hledání kořenů napsal na objednávku Helsinské filharmonie u příležitosti životního jubilea zásadního finského i evropského tvůrce. A právě dílo Jeana Sibelia, konkrétně Symfonie č. 1 e moll, završí celý večer.


Koncert byl z důvodu nemoci dirigenta zrušen.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments