Sólista 62. sezony Filharmonie Brno Igor Ardašev se představí při beznadějně vyprodaných koncertech

Beethoven Igora Ardaševa. To je název programu, který už zítra otevírá poslední letošní abonentní řadu Filharmonie Brno. A opět zcela zaplněným sálem. „Program sólisty sezony je beznadějně vyprodaný už od léta, vstupenky zmizely chvíli poté, co jsme je uvolnili do prodeje,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Brněnský rodák Ardašev se posluchačům představí tři večery po sobě, ve středu, čtvrtek a pátek, kdy provede Beethovenův Klavírní koncert č. 2 B dur. „Ten se vyznačuje virtuózní prstovou technikou vyžadující vysokou hráčskou úroveň. Dovedeme si představit, že právě touto skladbou se usiloval mladý Beethoven uvést poprvé do nových terénů – také do Prahy a ovšem do Vídně, kde s ní uskutečnil v roce 1795 svůj velký pianistický debut,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Jiří Beneš.

Před Beethovenovým koncertem zazní Rossiniho předehra k opěře Semiramis a také Dvořákova 5. symfonie. Ardašev se letos posluchačům představí ještě dvakrát. Nejprve v únoru při klavírním recitálu se skladbami Janáčka, Schuberta, Dvořáka a Čajkovského, a poté v polovině března. V programu Sólista sezony potřetí provede Komorní koncert pro housle, klavír a 13 dechových nástrojů op. 8 Albana Berga. „Těším se na všechny tři úkoly, které mě čekají. Nicméně Bergův koncert bych vyzdvihl, je velmi náročný pro interprety, a nutno říci, že i pro posluchače. V Brně se ještě nikdy nehrál. Je to hudba velmi výrazná, zajímavá a krásná,“ konstatoval Ardašev.

Igor Ardašev slavící letos významné životní jubileum koncertuje s brněnskou filharmonií od svých jedenácti let. Jejím titulárním sólistou se stal poprvé coby dvacetiletý. Sezonu 1987/88 tehdy zahájil brněnskou premiérou Brittenova Mladého Apolla. To, že se nyní vrací jako rezidenční sólista není takzvané ocenění zásluh, ale důsledek poznání, že máme v Brně pianistickou osobnost světového formátu, z jejich životních zkušeností může filharmonie těžit.

O Igoru Ardaševovi
Igor Ardašev (1967) vyrůstal jako pianista od dětství v péči svého otce, později ho na konzervatoři i na Janáčkově akademii múzických umění vedla Inessa Janíčková a na mistrovských kurzech pak Paul Badura-Skoda v Rakousku a Rudolf Serkin ve Spojených státech. Na své úspěchy v dětských soutěžích (zvláště na smetanovské soutěži a v Concertinu Praga) navázal Igor v osmdesátých a devadesátých letech jako laureát velkých soutěží evropských – Čajkovského v Moskvě, Pražského jara, královny Alžběty v Bruselu (s Cenou Belgického rozhlasu a televize), Longové–Thibauda v Paříži a Marie Callasové v Aténách (1990).

Dnes má za sebou úctyhodný počet koncertních vystoupení v Evropě, Americe i Japonsku a řadu oceňovaných nahrávek. K těm nejzajímavějším patří také snímek čtyřruční verze Janáčkovy předehry Žárlivost realizovaný s Rudolfem Firkušným nebo nahrávky Dvořákových Slovanských tanců a Smetanovy Mé vlasti ve verzi pro čtyřruční klavír, vzniklé ze spolupráce s jeho životní i uměleckou partnerkou Renatou. Ardašev je častým hostem na renomovaných domácích (Pražské jaro, Moravský podzim, Concentus Moraviae, Janáčkův máj, MHF Český Krumlov) i zahraničních festivalech (Hong Kong Arts, Europäische Wochen Passau, Schleswig-Holstein, Edinburgh, Musica Mundi, Waterloo, Ohridsko Leto, Jodoigne, Chopinův v Hannoveru nebo Circus Piano v Neapoli).

Titulárním sólistou brněnské filharmonie se Igor poprvé stal ve svých dvaceti letech: programový katalog sezony 1987/1988 uvádí jeho častá předchozí sólistická vystoupení s filharmonií (od roku 1977, kdy mu bylo jedenáct, s ní hrál několikrát v NDR, dvakrát v Rakousku, v Maďarsku, Jugoslávii, Bulharsku, SSSR a v Japonsku…). Jeho jméno se pak ve výčtu sólistů filharmonie udrželo dalších sedm (!) sezon, pokaždé ve spojení s jedním impozantním vystoupením s orchestrem a nejméně jedním sólovým recitálem v komorním cyklu – nemluvě už o zahraničních zájezdech. Na místo rezidenčního sólisty sezony 2017/2018 se teď vrací jako světová pianistická osobnost, z jejíchž životních zkušeností může filharmonie i posluchači těžit.

Reklama

Mohlo by vás zajímat