Soňa Červená vystoupí ve Foru Karlín

Třiadevadesátiletá pěvkyně Soňa Červená vystoupí na vánočních koncertech 17. a 18. prosince ve Foru Karlín, na Vánoce však chce být sama. Udělá "mrtvého brouka", nebude telefonovat ani mailovat a zamyslí se nad uplynulým i nad příštím rokem. Mezzosopranistka, která v 60. letech emigrovala za dramatických okolností z totalitního Československa a po roce 1989 se vrátila zpět.
Soňa Červená (foto archiv)

Vánoce jsou opravdu takové svátky přemýšlení, možná i nějakého litování, těšení se a já budu na koncertech ve Foru Karlín recitovat z bible. A jelikož jsem věřící katolička, samozřejmě bibli znám, ale ne nazpaměť. Takže se teď pasáže z bible učím a to mi dělá strašnou radost,” řekla Červená.

Vánoční koncerty přivedou vedle Červené na jeviště také sopranistku Simonu Houda-Šaturovou, klavíristu Marka Kozáka, tenoristu Jaroslava Březinu, basistu Romana Vocela a Kühnův dětský sbor. V jejich podání zazní díla Wolfganga Amadea Mozarta, Ernöho Dohnányiho a Luboše Fišera. Orchestr a Sbor Státní opery se představí pod vedením dirigenta Andrease Sebastiana Weisera a sbormistra Adolfa Melichara.

Červená vystoupí v druhé polovině večera, kdy zazní Fišerovy úpravy českých vánočních koled pro recitátora, soprán, tenor a baryton sólo, smíšený a dětský sbor a orchestr. “Slovo má stejnou hodnotu jako hudba, ani jedno se nesmí šidit – k tomu mě nabádal můj otec Jiří Červený. Dbala jsem na to jak v operním zpěvu, tak v překladech. Melodram, tedy mluvené slovo k hudbě, je speciální obor, který mám ráda. Proto se do Fora Karlín těším, myslím, že pásmo koled Luboše Fišera bude v tom velkém prostoru doopravdy svátečně vánoční,” řekla.

Červená zpívala v nejvýznamnějších operních domech, v San Francisku byla rekordních 11 sezon. Mimořádné výkony podávala v operách Richarda Wagnera a Leoše Janáčka. Její nejslavnější rolí byla Carmen. V inscenaci dirigenta Herberta Kegela zpívala na předních světových scénách více než stopadesátkrát. V roce 2004 obdržela jako zvláštní cenu kolegia cenu Thálie, v roce 2011 z rukou ministra kultury medaili Artis Bohemiae Amicis a 28. října 2013 ji prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy. U příležitosti jejích devadesátin ji v roce 2015 tehdejší ministr kultury Daniel Herman udělil titul Dáma české kultury.

Letos v červnu získala Červená osvědčení o pojmenování planetky č. 26897, která nyní nese jméno Červená. Spolu se sbormistrem Josefem Pančíkem převezme na slavnostním večeru 19. ledna 2019 ve Smetanově síni pražského Obecního domu Cenu klasické hudby Classic Prague Awards za rok 2018 v kategorii za celoživotní přínos. “Když jsem dostala ten úžasný dar, že po mě byla pojmenovaná planetka, řekla jsem si, že je stopa, po které jsem toužila a už nechci žádná vyznamenání. Ale co mám dělat, já se na předávání Classic Prague Awards do Obecního domu těším a přijdu osobně,” prohlásila pěvkyně.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na