Sopranistka Zuzana Marková se vrací do legendárního divadla La Fenice v Benátkách

Zuzana Marková nyní vstupuje na ikonickou italskou scénu s Mozartovskou rolí Donny Anny, kterou poprvé s úspěchem nedávno ztvárnila v pražském Stavovském divadle.
Zuzana Marková (zdroj Zuzana Marková)
Zuzana Marková (zdroj Zuzana Marková)

„Pro mě jako rodačku z Prahy je opera Don Giovanni srdeční záležitostí, protože světová premiéra proběhla právě ve Stavovském divadle,“ říká Zuzana Marková. „Scéna i kostýmy působí v benátské inscenaci zprvu tradičně, ale zdání klame. Damiano má totiž schopnost každý charakter rozvinout nečekaným, trochu jiným směrem. Právě Donna Anna není jen nevinnou obětí cizí zvůle, ale postupně nahlížíme více vrstev jejího charakteru.“

Italský režisér inscenace, Damiano Michieletto, je považován za jednoho z nejvýraznějších současných operních režisérů světa. Zuzana Marková s ním nepracuje zdaleka poprvé: v létě 2023 pod jeho vedením zpívala Gildu v letní scéně Římské opery a o něco dříve také v inscenaci Donizettiho opery Don Pasquale v Královské opeře Covent Garden v Londýně.

Zuzana Marková se v Benátkách může zcela jistě cítit jako doma – do zdejšího operního domu La Fenice se totiž vrací poté, co zde již mnohokrát ztvárnila ženské postavy oper zcela odlišných stylů. V roce 2012 byla obsazena do Ádesovy Powder her face, v roce 2017 zpívala titulní roli Donizettiho opery Lucia di Lammermoor, v roce 2019 zpívala Verdiho Violettu Valéry v La traviatě, dále vystupovala v Meyerbeerově opeře L’Africaine, Gluckově Alceste, Henzeho Elegie for young lovers a několika koncertech pod taktovkou slavného jihokorejského dirigenta Myung-Whun Chunga s díly Mahlera a Mozarta.

Benátský Don Giovanni je obnovenou inscenací, která v roce 2011 získala Abbiatiho cenu (za scénu a kostýmy) a několik cen Opera Awards, které byly uděleny Damianu Michielettovi za režii, Paolu Fantinovi za scénu, Carle Teti za kostýmy a celé inscenaci jako nejlepšímu představení roku 2010. U diváků je toto pojetí velmi oblíbené, téměř všechna představení jsou už nyní vyprodaná.

Premiéra produkce Mozartovy opery Don Giovanni se koná 16. května v režii Damiana Michieletta pod taktovkou Roberta Treviña.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments