Soutěž o vstupenky: Čarovná girlanda a Don Juan na scéně Florea Theatrum

Vyhlašujeme soutěž o vstupenky na baletní večer pod hlavičkou orchestru Musica Florea, který se koná 15. července 2024 na scéně Florea Theatrum na nádvoří Lichtenštejnského paláce na Malostranském náměstí. Helena Kazárová, přední historička, režisérka a choreografka, uvádí v obnovené premiéře Starzerovu Čarovnou girlandu a Gluckova Dona Juana.
Čarovná girlanda (foto Ivo Dankovič)
J. Starzer: Čarovná girlanda (foto Ivo Dankovič)

Večer složený ze dvou výpravných dějových baletů z poloviny 18. století, uvedených původně ve Vídni, sestává ze dvou rozdílných kusů. Čarovná girlanda Josepha Starzera (La guirlande enchantée) má charakter spíše pohádky, patřila do žánru tzv. kouzelnických baletů, které byly pro své rychlé změny prostředí a jevištní efekty velmi oblíbené. Hrdinkami jsou dvě pastýřky, které zabloudí v lese, kde je uschována čarovná girlanda, která má tu moc plnit přání. Starzerova hudba, která se dochovala v zámeckém archivu v Českém Krumlově, je plná veselých melodií a dobře vykresluje jevištní akci. Naproti tomu Don Juan Ch. W. Glucka (Don Juan ou le Festin du pierre) představuje reformní dílo, první dějový balet s tragickým vyústěním (ballo tragico pantomimo, ballet d´action). Původní choreograf, Ital Gasparo Angiolini vytvořil s Gluckem příběh o nenapravitelném svůdci plný soubojů, temperamentních tanců (včetně fandanga s kastanětami) a se závěrečnou hřbitovní scénou, při které běží mráz po zádech.

Představení je nastudováno na základě archivního výzkumu a za využití historicky poučené inscenační praxe. Od 20:00 hodin mu předchází dramaturgický úvod s prof. Helenou Kazárovou v Klubu HAMU. Představení končí v cca 22:35 hodin a koná se za každého počasí (pláštěnky s sebou!).

Soutěžní otázka: Ve kterém roce Ch. W. Gluck balet Don Juan napsal?

Své odpovědi můžete zasílat do 12. července 2024 do 12:00 hodin na adresu [email protected]. Do předmětu e-mailu napište “Soutěž: Florea Theatrum”. Ze správných odpovědí vybereme 2 výherce, kteří obdrží po dvou vstupenkách na představení Čarovná Girlanda & Don Juan, které se koná 15. července 2024 ve 21:00 hodin na scéně Florea Theatrum na Malé Straně.

Hodně štěstí přeje redakce Opery PLUS!

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments