Společnost českých skladatelů uspořádala koncert k 95. narozeninám skladatele Luboše Sluky

Hudební skladatel Luboš Sluka oslavil v polovině září své 95. narozeniny. Společnost českých skladatelů při té příležitosti uspořádala 23. října 2023 v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně koncert sestavený z jeho skladeb. Přišlo mnoho gratulantů s květinami, aby mu poblahopřáli. Zaznělo osm komorních skladeb, na jejichž interpretaci se podílelo celkem sedm interpretů.
Společnost českých skladatelů: Jubilantský koncert, 23. října 2023, Kaiserštejnský palác – Luboš Sluka (foto Zdeněk Chrapek)
Společnost českých skladatelů: Jubilantský koncert, 23. října 2023, Kaiserštejnský palác – Luboš Sluka (foto Zdeněk Chrapek)

Navzdory těžké nemoci skladatel Luboš Sluka nepřestal ani v pokročilém věku komponovat. Proto jsme si hned na úvod večera mohli vyslechnout premiéru jeho nové skladby, která nese název Serenata pro violu a harfu. Zazněla v podání violistky Věry Binarové a harfistky Kateřiny Englichové.

V podání barytonisty Romana Janála jsme v průběhu podvečera mohli vyslechnout hned dva Slukovy písňové cykly – Písně renesanční a Biblické písně. V tom prvním autor čerpal ze středověkého dědictví (texty od autorů Angela Poliziana, Torquata Tassa, Michelangela Buonarrotiho), názvy jednotlivých částí cyklu jsou: 1. Nebuď tak pyšná, 2. Srdce jste na mně chtěla a 3. Co zbude z ní. V tom druhém se autor vrátil ještě hlouběji do minulosti, zhudebnil verše z Písma. Tento cyklus má název Biblické písně (1. Hlasitě volám k Hospodinovi, 2. Neboj se, vždyť jsem s tebou, 3. Toto je pak mé přikázání, 4. V potu tváře budeš jíst svůj chléb, 5. Bůh mé lásky ke mně přichází). Janálův barevně neobyčejně tvárný a dynamicky široký hlasový fond dostatečnou měrou podtrhl obdivuhodnou Sukovu schopnost organicky skloubit poesii slov s poesií tónů. Na klavír doprovázela Barbora K. Sejáková.

Suita pro hoboj, violu a harfu má čtyři části: 1. Fervido semplicimente, 2. Inquieto poi tranquillo, 3. Meditativo poco rubato, 4. Allegro non troppo. Přednesli ji hobojista Vilém Veverka, Věra Binarová a Kateřina Englichová. Je koncipována jako dialog violy s hobojem, vystavěný na harfovém pozadí. Prostřednictvím tohoto rozhovoru nás skladatel upozornil na to, jak blízko nejen svým témbrem, ale i tónovým rozsahem, k sobě mají tyto dva melodické nástroje. Platí to jak pro zádumčivé polohy kolem jedenočárkovaného c, tak i pro emocionálně vypjaté pasáže na přelomu dvou a tříčárkové oktávy.

Dokonalé souznění ve Slukově hudbě ovšem nabízí i kombinace hoboje s harfou. V této instrumentaci zazněly v průběhu koncertu dvě další skladby. Veverka s Englichovou, tato dokonale sehraná dvojice, přednesla Slukovy Doteky jara (Primavera) a Klec pro dva slavíky. Na těchto skladbách nám zase autor ukázal, jak nenápadně, a přitom velmi účinně lze uplatnit ideu programnosti v oboru komorní instrumentální tvorby.

Zcela odlišný, neobyčejně dramatický obraz Slukova tvůrčího potenciálu nabízí Sonáta pro klavír. Je to skladba silně emocionální, plná vášně a tvůrčí energie. Tomu odpovídají i zvolené výrazové prostředky. Sukův klavír nabízí jak jednoduchou diatonickou jednohlasou fakturu, tak i zvukově bohaté, bouřlivé, akordickými disonancemi překypující patetické pasáže situované na kulminační místa pečlivě vyvážené hudební formy. Se zaujetím a technickou jistotou toto dílo přednesla Sukova oblíbená interpretka Barbora K. Sejáková.

A aby byl obraz Slukova tvůrčího odkazu úplný, nemohla chybět lehká múza. Na závěr jubilantského koncertu bylo zařazeno skladatelovo klavírní trio Na paměť Jaroslava Ježka. Zde ovšem nejde o lehkou múzu v běžném slova smyslu, té má Sluka dostatek v rozsáhlé tvorbě šansonů, jichž je 130. Zde se jedná o závažné, pietní navázání na Ježkovu tvorbu inspirovanou jazzem. Jazz prodělal v Evropě od doby Ježkovy tvůrčí erupce mnoho vývojových změn. O dvaadvacet let mladší Sluka v tomto šestidílném cyklu výslovně navázal na Ježkovu meziválečnou reflexi tohoto žánru. Skladba má šest částí (1. Právě začínáme, 2. Charleston, 3. Blues, 4. Shimmy, 5. Blues 2, Vivat Ponrepo), předneslo ji Trio Bergerettes (Daniela Oerterová – housle, Tomáš Strašil – violoncello, Barbora K. Sejáková – klavír).

Kompoziční odkaz Luboše Sluky je úctyhodný, září nejen na nebi hudebním, ale i na tom nadpozemském, má až hvězdný charakter. Jeho hvězda, odbornou terminologií označená jako asteroid jménem 27978 Lubosluka, je evidována Mezinárodní astronomickou společností.

Společnost českých skladatelů: Jubilantský koncert, 23. října 2023, Kaiserštejnský palác – účinkující a Luboš Sluka (foto Zdeněk Chrapek)
Společnost českých skladatelů: Jubilantský koncert, 23. října 2023, Kaiserštejnský palác – účinkující a Luboš Sluka (foto Zdeněk Chrapek)

Společnost českých skladatelů: Jubilantský koncert
23. října 2023, 18:00 hodin
Kaiserštejnský palác

Program
Luboš Sluka: Serenata / premiéra
Luboš Sluka: Písně renesanční
Luboš Sluka: Suita
Luboš Sluka: Sonáta
Luboš Sluka: Primavera
Luboš Sluka: Biblické písně
Luboš Sluka: Klec pro dva slavíky
Luboš Sluka: Na paměť Jaroslava Ježka

Účinkující
Věra Binarová – viola
Kateřina Englichová – harfa
Roman Janál – baryton
Barbora K. Sejáková – klavír
Vilém Veverka – hoboj

Trio Bergerettes (Daniela Oerterová – housle, Tomáš Strašil – violoncello, Barbora K. Sejáková – klavír)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments