Spor kvůli kulturní výměně zapříčinila ČR, tvrdí Čínská ambasáda
Čínské úřady odložily turné orchestru PKF – Prague Philharmonia a zrušily plánovaná vystoupení Pražákova kvarteta, Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) a naposledy Guarneri Trio Prague. Důvodem je zřejmě dřívější prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba o změně takzvané sesterské smlouvy. Z ní chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.
Kvůli situaci v pondělí jednal s čínským velvyslancem v ČR Čang Ťien-minem ministr kultury Lubomír Zaorálek. Ohradil se proti rušení koncertů českých souborů v Číně. Podle Zaorálka to poškozuje obraz Číny u české veřejnosti a velvyslanec jako zástupce čínské strany v Česku nese za tyto kroky odpovědnost. Čínská ambasáda pak v reakci uvedla, že SOČR odložil návštěvu Číny na základě vlastního rozhodnutí. Mluvčí rozhlasu Jiří Hošna ale novinářům potvrdil, že od čínské strany se nepodařilo získat potřebná povolení.
“V nedávné době došlo k určitým třenicím v oblasti kulturní výměny mezi Čínou a Českem, jejichž prvotní příčina je na příslušné straně České republiky. Odpovědné osoby českých kulturních orgánů bohužel nezohlednily fakta a bez vyslechnutí druhé strany vznesly neopodstatněná obvinění vůči Číně, se kterými nesouhlasíme a vyhrazujeme se proti takovému chování,” napsal dnes mluvčí ambasády.
Pražský magistrát a Hřib podle něj už nějakou dobu působí negativně v otázkách týkajících se národní suverenity Číny a jejích klíčových zájmů, jako jsou záležitosti týkající se Tchaj-wanu či Tibetu. Poškozují tak cítění čínského lidu a podkopávají atmosféru dvoustranných vztahů, zejména pak regionální výměnu a spolupráci, uvedl mluvčí. Hřib nedávno poznamenal, že chce apolitické vztahy založené na kulturní výměně. Celou záležitost chce uzavřít ke konci září, vypovězení vzájemné smlouvy je podle něj v současné chvíli reálným vyústěním.
“Apelujeme na Magistrát hlavního města Prahy a jednotlivé české politiky, aby úmyslně nepoškozovali čínsko-české vztahy, neboť jejich jednání v dlouhodobém horizontu poškozuje i jejich vlastní zájmy,” konstatoval mluvčí ambasády. “Princip jedné Číny zahrnuje suverenitu Číny a její územní celistvost a je důležitým základem a předpokladem pro veškerou zahraniční výměnu a spolupráci, kterou čínská strana se zahraničím rozvíjí,” poznamenal mluvčí.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]