Spor kvůli kulturní výměně zapříčinila ČR, tvrdí Čínská ambasáda

"Prvotní příčina sporu kvůli kulturní výměně mezi Čínou a Českem je na příslušné straně České republiky. Odpovědné osoby českých kulturních orgánů nezohlednily fakta a bez vyslechnutí druhé strany vznesly neopodstatněná obvinění vůči Číně," uvedl v dnešním tiskovém prohlášení mluvčí čínské ambasády v ČR.
Ilustrační foto (zdroj Shutterstock)

Čínské úřady odložily turné orchestru PKF – Prague Philharmonia a zrušily plánovaná vystoupení Pražákova kvarteta, Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) a naposledy Guarneri Trio Prague. Důvodem je zřejmě dřívější prohlášení pražského primátora Zdeňka Hřiba o změně takzvané sesterské smlouvy. Z ní chce současná rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

Kvůli situaci v pondělí jednal s čínským velvyslancem v ČR Čang Ťien-minem ministr kultury Lubomír Zaorálek. Ohradil se proti rušení koncertů českých souborů v Číně. Podle Zaorálka to poškozuje obraz Číny u české veřejnosti a velvyslanec jako zástupce čínské strany v Česku nese za tyto kroky odpovědnost. Čínská ambasáda pak v reakci uvedla, že SOČR odložil návštěvu Číny na základě vlastního rozhodnutí. Mluvčí rozhlasu Jiří Hošna ale novinářům potvrdil, že od čínské strany se nepodařilo získat potřebná povolení.

V nedávné době došlo k určitým třenicím v oblasti kulturní výměny mezi Čínou a Českem, jejichž prvotní příčina je na příslušné straně České republiky. Odpovědné osoby českých kulturních orgánů bohužel nezohlednily fakta a bez vyslechnutí druhé strany vznesly neopodstatněná obvinění vůči Číně, se kterými nesouhlasíme a vyhrazujeme se proti takovému chování,” napsal dnes mluvčí ambasády.

Pražský magistrát a Hřib podle něj už nějakou dobu působí negativně v otázkách týkajících se národní suverenity Číny a jejích klíčových zájmů, jako jsou záležitosti týkající se Tchaj-wanu či Tibetu. Poškozují tak cítění čínského lidu a podkopávají atmosféru dvoustranných vztahů, zejména pak regionální výměnu a spolupráci, uvedl mluvčí. Hřib nedávno poznamenal, že chce apolitické vztahy založené na kulturní výměně. Celou záležitost chce uzavřít ke konci září, vypovězení vzájemné smlouvy je podle něj v současné chvíli reálným vyústěním.

Apelujeme na Magistrát hlavního města Prahy a jednotlivé české politiky, aby úmyslně nepoškozovali čínsko-české vztahy, neboť jejich jednání v dlouhodobém horizontu poškozuje i jejich vlastní zájmy,” konstatoval mluvčí ambasády. “Princip jedné Číny zahrnuje suverenitu Číny a její územní celistvost a je důležitým základem a předpokladem pro veškerou zahraniční výměnu a spolupráci, kterou čínská strana se zahraničím rozvíjí,” poznamenal mluvčí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]