Stanovisko Jednoty hudebního divadla k usnesení vlády

Stanovisko Jednoty hudebního divadla k usnesení vlády o přijetí krizového opatření týkajícího se zákazu koncertů, divadelních a jiných uměleckých představení a slavností, při kterých se převážně zpívá
Ilustrační obrázek (zdroj freepik.com)

Jednota hudebního divadla se připojuje ke stanovisku Asociace profesionálních divadel, které zpochybňuje smysluplnost opatření v podobě, ve které bylo vyhlášeno. Z prohlášení ministra zdravotnictví není jasné, zda má jít o ochranu diváků či umělců. Pokud mělo jít o omezení činnosti sborových těles, pak ho nelze definovat pomocí formulace „koncert, divadelní představení a jiná umělecká představení a slavnosti, při kterých se převážně zpívá, včetně zkoušek“ – jak Asociace profesionálních divadel přesně upozorňuje, činnosti sborových těles v celé šíři se tím nezamezí, a zároveň jsou tím poškozeny akce, které by mohly bez problémů proběhnout (komorní recitály, operní představení bez sboru apod.).

Jednota hudebního divadla tímto apeluje na premiéra, ministra zdravotnictví a ministra kultury, aby stávající rozhodnutí zrevidovali. A zároveň doložili jednoznačnými fakty, že je vůbec třeba omezovat sborové zpívání, ať už koncertní nebo v divadle. Upozorňuje, že tímto rozhodnutím jsou v současné době poškozeny zásadní kulturní akce, nejvíce dva roky chystaný mezinárodní festival Janáček Brno, jehož náhlé zrušení přinese obrovské ekonomické i umělecké škody v evropském rozměru.

Jednota hudebního divadla se zároveň pozastavuje nad chaotičností, s jakou jsou opatření avizována a vyhlašována (do středečního rána bylo všude zdůrazňováno, že se opatření nedotknou divadel), a důrazně varuje před dalším šíření strachu z kulturních akcí, ze zpěvu apod., které poškozuje už tak koronavirovými opatřením zdecimovanou kulturní obec.

PhDr. Josef Herman, CSc., předseda Jednoty hudebního divadla
Mgr. Lenka Šaldová, PhD., ředitelka festivalu Opera

Další členové výboru Jednoty hudebního divadla:
Lubomír Havlák
PhDr. Helena Havlíková
PhDr. Radmila Hrdinová
PhDr. Olga Janáčková
JUDr. Mgr. Rudolf Leška, PhD., LL.M.
Mgr. Regina Szymiková

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


3 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments