Státní filharmonie Košice láká na Chopina a Sibelia

Státní filharmonie Košice uzavře svůj listopadový program symfonickým koncertem CHOPIN & SIBELIUS. Část večera bude věnována severské hudbě Jeana Sibelia. Orchestr ŠFK povede Saša Jankevyč, ukrajinský dirigent působící ve Švédsku. Koncert z abonentní řady A se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu 2023 od 19:00 hodin v Domě umění.
Andrew von Oeyen (foto Marco Borggreve)
Andrew von Oeyen (foto Marco Borggreve)

Andrew von Oeyen v Košicích provede Chopinův Koncert pro klavír a orchestr č. 2 f moll. „Bez ohledu na to, kolikrát jsem ho hrál, vždy mi nabízí emocionálně a smyslově uspokojivý zážitek. Jeho krásné melodie v jedinečném harmonickém aranžmá – které si nelze splést s žádným jiným skladatelem – mají zvláštní kouzlo. Barevné možnosti jsou stejně neomezené jako samotné emoce, které jsou rozmanité a složité,“ říká klavírista a dodává, že dílo je pro něj stále výzvou a vnímá ho jako vzrušující a svěží.

Mladý ukrajinský dirigent Saša Jankevyč vyvažuje svůj ohnivý temperament citlivostí a muzikálností. Po absolvování hudebního vzdělání v Polsku nastoupil do Státní opery ve Varšavě a do Curyšské opery. Působil také jako korepetitor a asistent dirigenta ve Švédské královské opeře ve Stockholmu. V současné době dokončuje magisterské studium dirigování na Královské švédské hudební akademii a byl jmenován novým dirigentem orchestru NDR Elbphilharmonie. Skladby, které zazní na košickém koncertě pod jeho taktovkou, jsou mu velmi blízké: „Protože jsem sám klavírista a studoval jsem klavír v srdci Polska, slyšel jsem Chopinovu hudbu všude. Každý den jsme byli obklopeni jeho uměleckými díly a téměř jsme je nasávali ze vzduchu. Pro mě osobně je tento koncert skvělou ukázkou Chopinova mládí a ohně, jeho temperamentu a touhy po spontánnosti, hluboké citlivosti a poetičnosti,“ říká Saša Jankevyč o Chopinově Koncertu pro klavír a orchestr č. 2 f moll.

Paralelu mezi zmíněným koncertem Fryderyka Chopina a Symfonií č. 7 C dur Jeana Sibelia vidí v tom, že oba skladatelé se inspirovali imaginací a improvizací. „Sibelius chtěl svou poslední symfonii nazvat ‘Symfonická fantazie’, díky čemuž vzniklo jedinečné jednodílné dílo, které nám ukazuje skladatelovu neuvěřitelnou lásku k finské přírodě a jejím nekonečně krásným scenériím,“ říká Saša Jankevyč.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments