Státní filharmonie Košice oslaví konec školního roku Karnevalem zvířat

Státní filharmonie Košice zve malé i velké návštěvníky do světa zvířat všech barev, velikostí, nálad a hlavně zvuků. Posluchači budou mít možnost vychutnat si Karneval zvířat z pera Camilla Saint-Saënse v podání komorního souboru Quasars Ensemble. Okouzlující hudbu doprovodí básně básníka Ogdena Nashe v podání herce Martina Vaňka, který se ujme i role moderátora akce. Komorní koncert pro rodiny se uskuteční ve středu 28. června 2023 od 18:00 hodin v Domě umění. 
Quasars Ensemble (zdroj Státní filharmonie Košice, foto J. Wesely)
Quasars Ensemble (zdroj Státní filharmonie Košice, foto J. Wesely)

Skladatel Camille Saint-Saëns složil Karneval zvířat v roce 1886 během dovolené v malé rakouské vesnici. Cyklus je humornou exkurzí do světa nejrůznějších zvířat. Rozmarná suita obsahuje 14 různých částí, z nichž každá vypráví příběh jiného zvířete. Návštěvníci „uslyší“ lvy, slepice, antilopy, želvy, slony, klokany, ryby, osly, kukačku, labutě, dokonce i zkameněliny a další. Pozorným posluchačům neuniknou ani hudební citace skladeb jiných skladatelů, například Offenbacha, Mendelssohna-Bartholdyho nebo Berlioze. Saint-Saënsovo dílo je skutečným symbolem zdobného romantismu Belle Époque a osloví posluchače všech věkových kategorií.

Quasars Ensemble se kromě soudobé hudby věnuje i hudbě starších epoch. Mezinárodní respekt si získává svými odvážně vystavěnými dramaturgickými koncepty. Konfrontuje nejnovější soudobá díla s pilíři historie klasické hudby. V roce 2013 získal soubor ocenění Křišťálové křídlo.

Koncertem bude provázet herec Martin Vaněk. Starší návštěvníci si jej mohou pamatovat z pořadu Kakao a ti mladší ze současného dětského víkendového pásma Karavana. Jako moderátor a scénárista spolupracoval se Slovenskou filharmonií na cyklu Hudební akademie pro děti a mládež.

Zajímá děti klasická hudba?
Martin Vaněk: Především to není přesně formulovaná otázka. Pravděpodobně se o klasickou hudby nezajímají samy od sebe… Nepřijdou domů a neřeknou: „Zajímá mě vážná hudba!“ Děti se zajímají především o to, co jim nabízejí rodiče. Pokud se v rodině hraje na hudební nástroj, hraje se klasická hudba, chodí se na koncerty a do divadla, pak ani dítě nemá problém navštívit koncert ve filharmonii nebo s klasickou hudbou jako takovou.

Pokud něco neznám, nevím, jestli mě to zajímá, nebo ne. Takže naším úkolem je ukázat dětem, že existuje instituce, kde klasická hudba žije. Že existuje hudba, kterou stojí za to poslouchat, i když ji třeba doma nikdo z rodičů neposlouchá. A je potřeba jim to prezentovat tak, aby je to alespoň trochu zajímalo. A pak už záleží jen na nich, jestli si klasickou hudbu vezmou k srdci a budou se do filharmonie vracet, nebo jestli to bude poprvé a naposledy, co budou na koncertě se školou.

Jak získat a udržet pozornost dětí v době chytrých telefonů?
Martin Vaněk: Myslím, že chytré telefony vůbec nekonkurují koncertům klasické hudby pro děti. V současné době jej má každý divák v publiku a občas něco vyfotí, odpoví na zprávu nebo si zahrajehru. Hudbě to nijak neškodí. Možná by bylo správnou cestou začlenit telefony do koncertů a skutečně tuto novou technologii využít. Stačí se podívat do historie, operní domy mívaly lóže, ve kterých se sedělo, debatovalo, jedlo, pilo, či se dělo mnoho dalších věcí, a umění přežilo!

Ale co se týče pozornosti… Je určitě patrná změna oproti minulosti, děti udrží pozornost kratší dobu. Hudbu je třeba jim servírovat po menších soustech, nějak je zaujmout a neklást si vysoké cíle. Nelze očekávat, že na konci koncertu budou malí posluchači odcházet se znalostí sonátové formy a čtyř vět symfonie. Jde mi spíše o to, aby odcházeli s pocitem naprosté „normálnosti“, aby se nebáli názvu vážná hudba… A ano, aby se bavili a vrátili se do filharmonie. A to i v dospělosti.

Akce je interaktivní, dětští posluchači se aktivně zapojují do koncertu – daří se vám pokaždé navázat kontakt s mladým publikem?
Martin Vaněk: No, já jsem v podstatě absolvent, takže by to bylo špatné zrcadlo mého studia, kdyby tomu tak nebylo. Ale to je to nejdůležitější, získat si jejich důvěru. Samozřejmě existuje mnoho technik, jak toho dosáhnout, a pomáhají i léta praxe. Ale je tu ještě jedna věc, musí to být uvěřitelné. Takový člověk musí mít rád klasickou hudbu. Považuji se v tomto oboru za profesionálního diletanta, klasickou hudbu miluji od dětství, vždy mě fascinovala a snažím se toto okouzlení a radost z poslechu přenášet na posluchače. A zatím se mi to daří.

Která část Karnevalu zvířat se vám líbí nejvíce?
Vždy se mi líbí jiná část. Zamilovávám si zvuky, které během koncertu náhodně znovu objevím. První byla samozřejmě Labuť. Ta měla přesah do baletu, ale pak mě dlouho drželo Akvárium. V té hudbě jsou všechny malé i velké ryby!

Rodinný koncert Karneval zvířat se uskuteční ve středu 28. června 2023 od 18:00 hodin v Domě umění. Zvýhodněné vstupenky je možné zakoupit na pokladně v Domě umění či on-line.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments