Státní filharmonie Košice připravuje dva výjimečné koncerty

Raschèr Saxophone Quartet bude mít v úterý 8. března s Ladislavem Fančovičem slovenskou premiéru. Velkým lákadlem symfonického koncertu Rachmaninov – Dvořák pod taktovkou Ondreje Lenárda je dechberoucí klavírní talent Ryana Martina Bradshawa. Koncertu bude předcházet veřejná generální zkouška a předkoncertní setkání ve čtvrtek 10. března.

Ryan Martin Bradshaw (foto Jana Ilko)
Ryan Martin Bradshaw (foto Jana Ilko)

Raschèr Saxophone Quartet se od svého založení v roce 1969 pravidelně objevuje ve významných koncertních sálech v Evropě, Asii a USA. Soubor navazuje na tradici, kterou ve 30. letech 20. století založil průkopník klasického saxofonu a zakládající člen kvarteta Sigurd Raschèr. Podnítil mnoho skladatelů, aby psali hudbu speciálně pro něj. V Košicích se kvarteto poprvé představí s klavíristou Ladislavem Fančovičem, pro kterého je podle jeho slov spolupráce s Raschèr Saxophone Quartet splněním jednoho z největších muzikantských snů. “Je nesmírně motivující a naplňující hrát s hudebníky, kteří jsou po všech stránkách na tak vysoké úrovni. Navíc jde o spojení klavíru s nástrojem mému srdci nejbližším – saxofonem, v rámci kterého Raschèrovci zosobňují ten nejvyšší stupeň mistrovství. Jsem rád, že po více než padesáti letech koncertování v těch nejlepších koncertních sálech po celém světě přijalo toto výjimečné kvarteto pozvání na Slovensko,” řekl Fančovič. Komorní koncert se uskuteční v úterý 8. března v 19:00 hodin v Domě umění.

Slovenskou dirigentskou legendu Ondreje Lenárda snad není třeba více představovat. Kritika oceňuje jeho smysl pro hudební divadlo, hudební intuici, temperament a originalitu. Na koncertě Rachmaninov – Dvořák vystoupí jako sólista patnáctiletý slovensko-australský klavírista Ryan Martin Bradshaw. Přes svůj nízký věk je laureátem osmnácti mezinárodních klavírních soutěží. Dirigent Ondrej Lenárd o klavíristovi řekl: “Ryan Martin Bradshaw je absolutní talent, špičkový sólista. Chlapec je nejen fenomenální hudebník, má úžasnou techniku, ale je také velmi milý a skromný. Rachmaninovovo dílo je jedním z nejkrásnějších děl klavírní literatury v dějinách klavírní tvorby. Na tuto spolupráci se velmi těším.”

Symfonický koncert cyklu A se uskuteční ve čtvrtek 10. března v 19:00 hodin v Domě umění. Koncertu bude předcházet veřejná generální zkouška v 10:00 hodin a předkoncertní setkání s umělci a lektorem dramaturgie ŠFK Petrem Katinou v 18:00 hodin.

Všechny události budou probíhat v režimu “základ”. Povolená kapacita je 500 míst. Stále platí povinnost mít horní cesty dýchací zakryté respirátorem FFP2.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


1 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments