Státní filharmonie Košice uvede dva koncerty pro publikum

Státní filharmonie Košice v květnu uvede dva koncerty pro publikum. Stane se tak poprvé po více než pěti měsících, během kterých orchestr koncertoval v online prostoru. Brány Domu umění se otevřou ve čtvrtek 13. května 2021, aby se návštěvníci mohli od 19:00 hodin živě zaposlouchat do hudby Gershwina a Musorgského pod vedením šéfdirigenta Zbyňka Müllera. Sólistou večera bude klavírista a skladatel Ladislav Fančovič.

Štátna filharmónia Košice a Zbyněk Müller (foto Miriama Fenciková)
Štátna filharmónia Košice a Zbyněk Müller (foto Miriama Fenciková)

Na koncertech budou dodržovány přísné hygienické podmínky a omezení počtu diváků podle aktuální fáze kulturního semaforu. Návštěvníci koncertu se budou muset prokázat negativním antigenním testem. Výjimky z testování platí pro návštěvníky, kteří prodělali onemocnění COVID-19 v uplynulých 180 dnech nebo jsou očkováni (minimálně dva týdny po druhé dávce vakcínami Pfizer a Moderna, nebo minimálně čtyři týdny po první dávce vakcíny AstraZeneca). Výjimku z testování mají i děti do deseti let.

Oba koncerty, 13. května i 20. května, spadají pod A cyklus, tím pádem na ně platí abonentky A, AB. Držitelé studentských abonentek si musí vstupenku na koncert vyzvednout ve vstupenkové pokladně předem. Aktuální maximální kapacita je 150 návštěvníků, sezení bude volné v každé druhé řadě. Abonenti mají vstup do sálu umožněný přednostně už od 18:30 hodin, návštěvníci se zakoupenými vstupenkami od 18:45 hodin.

Ladislav Fančovič (foto Rudolf Baranovič)
Ladislav Fančovič (foto Rudolf Baranovič)

Na živé koncertování se orchestr Státní filharmonie Košice i šéfdirigent velmi těší. Více přibližuje Zbyněk Müller: „Kombinace Gershwinova Klavírního koncertu F-dur a Musorgského / Ravelových Obrázků z výstavy je program, který je pro posluchače za odměnu. Je opravdu skvělé, že ta odměna může být konečně naživo a v sále, byť se značně omezenou kapacitou. Svůj pocit bych mohl i jednoduše vyjádřit tentokrát jedním slovem: Konečně! Přál bych všem, kterým se podaří na náš koncert dostat, aby si jej spolu s námi, co budeme na pódiu, co nejlépe užili a jaksepatří vychutnali, protože to bude pro nás vlastně taková malá oslava. Je mi samozřejmě na druhou stranu líto všech, kteří nás chtěli opět sledovat online, ale pro orchestr i celou instituci ŠfK je tohle opravdu nesmírně důležitý moment, kdy se začne do Domu umenia opět vracet ten pravý život. A věřím, že se vrátí již natrvalo! Osobně se těším jednak na zkoušky Musorgského, jelikož práce je v případě Obrázků z výstavy vždy velmi zábavná a Maurice Ravel tady dal svou nápaditou orchestrací všem skupinám v orchestru vskutku rozmanité úkoly. Ale snad ještě víc na spolupráci s panem Fančovičem, protože si myslím, že jeho Gershwin bude skvělý a stylový.“

Druhým květnovým koncertem (20. května 2021) pod vedením šéfdirigenta Müllera bude Prokofjev – Suk s houslovým virtuózem Milanem Paľem. V měsíci květen se tradičně konával i největší festival Státní filharmonie Košice – Košické hudební jaro. Letos se festival uskuteční v posunutém letním termínu od 9. do 29. července 2021.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments