Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
    • Výherci soutěží
  • Encyklopedie
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Státní filharmonie Košice vyráží do Rigy
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Encyklopedie
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
data-width="" data-height="" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true">
Opera PLUS
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
Chystá seHudbaPR ZprávyZe světa

Státní filharmonie Košice vyráží do Rigy

Státní filharmonii Košice čeká tento týden nejen koncert na domácí scéně, ale také hostování v Rize. Dalibor Karvay přednese houslový koncert „Vzdálené světlo“ Pēterise Vaskse. Pod taktovkou Tomáše Braunera zazní také Suchoňova Malá suita s pasáží a Dvořákova Symfonie č. 8 G dur. Koncert začne ve středu 4. prosince v 19:00 hodin v košickém Domě umění.

PRJana Tomalová
Publikováno 04/12/2024
sdílejte:
3 minut čtení
sdílejte:
Dalibor Karvay (foto Peter Brichta)
Dalibor Karvay (foto Peter Brichta)

Středeční abonentní koncert netradičně pro košické publikum zahájí Malá suita s passacaglií Eugena Suchoně. V jeho raném díle uslyší posluchači slovenskou lidovou melodiku, živou rytmiku, nádech impresionismu a Suchoňův osobitý rukopis.

Následovat bude Koncert pro housle a orchestr „Vzdálené světlo“ lotyšského skladatele Pēterise Vaskse v podání vynikajícího Dalibora Karvaye. Ten nyní působí jako první koncertní mistr Vídeňských symfoniků, vyučuje hru na housle na Vídeňské univerzitě a vystupuje s prestižními orchestry po celém světě.

Pēteris Vasks je světový skladatel a doma v Lotyšsku je známý jako hvězda i mimo umělecké prostředí. Často čerpá inspiraci z přírody, v tomto případě z třpytivé noční oblohy, a prvky lotyšské lidové hudby zasadil do moderního kontextu. Skladba Distant Light vznikla téměř před třiceti lety, za tu dobu se stala houslovou klasikou.

„Toto introspektivní dílo je plné jemnosti a kontemplace. Koncert se zabývá tématy paměti, naděje a touhy po míru. Vasksova hudba má spíše meditativní charakter s melancholickými tóny a momenty jasného světla, které symbolizují naději v temnotě,“ říká o díle dirigent Tomáš Brauner, který povede Košickou filharmonii v Košicích i v Rize.

Závěr bude patřit Symfonii č. 8 G dur Antonína Dvořáka. Dílo je plné radosti ze života a obdivu k přírodním krásám a české lidové hudbě. „Symfonie se oproti klasické symfonické formě vyznačuje volnější strukturou a její jednotlivé věty hýří barvami a emocionální hloubkou. Ne náhodou je Dvořákova Symfonie č. 8 často vnímána jako symbol kulturního bohatství a optimismu české hudební tradice,“ popisuje Brauner.

Jedním z důležitých poslání SFK je reprezentovat slovenské skladatelské a interpretační umění v zahraničí. Vystoupení orchestru v Lotyšsku na pozvání Branislava Pavlovičse, mimořádného a zplnomocněného velvyslance Slovenské republiky v Lotyšské republice a Litevské republice se sídlem v Rize, by mělo být impulsem pro další vzájemné vazby mezi umělci obou zemí. Akci pořádá SFK ve spolupráci s Ministerstvem kultury Slovenské republiky a Velvyslanectvím Slovenské republiky v Rize. Pozvání na koncert Košické filharmonie v Rize přijal také Pēteris Vasks.

Koncert z abonentního cyklu A se uskuteční ve středu 4. prosince 2024 v 19:00 hodin v Domě umění. Koncert SFK v Rize se uskuteční v pátek 6. prosince 2024 v 19:00 hodin v Lotyšské národní knihovně.

TémataDalibor KarvayŠtátna filharmónia KošiceTomáš Brauner
Sdílet článek
Facebook email zkopíruj odkaz vytisknout
sdílejte:
Předchozí článek Renaud Capuçon (foto Simon Fowler) Renaud Capuçon představí Faurého nedokončený Houslový koncert
Další článek Josef Němý (zdroj Filharmonie Bohuslava Martinů) Do tajů hudby mě zasvětil mladý Jakub Hrůša, říká končící ředitel Filharmonie Bohuslava Martinů Josef Němý
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
guest
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up