Státní filharmonie Košice zahajuje 53. koncertní sezónu s novým šéfdirigentem

Zahajovací koncert 53. koncertní sezóny se pod taktovkou nového šéfdirigenta Roberta Jindry uskuteční ve čtvrtek 7. října 2021 v 19:00 v Domě umění. Sólistkou večera bude jubilantka Jolana Fogašová, jejíž soprán rozezní Berliozovy lyrické scény ze Smrti Kleopatry. Dramaturgie večera vychází i z méně známých, ale působivých děl Zdeňka Fibicha a Hanse Rotta a naznačuje, že Jindra přinese do ŠfK nové podněty.
Robert Jindra a Státní filharmonie Košice (zdroj Státní filharmonie Košice, foto Jaroslav Ľaš)
Robert Jindra a Státní filharmonie Košice (zdroj Státní filharmonie Košice, foto Jaroslav Ľaš)

Ředitelka Státní filharmonie Košice Lucia Potokárová představuje nového šéfdirigenta: “Český dirigent Robert Jindra je nepochybně schopen navázat na skvělou práci svého předchůdce Zbyňka Müllera. Věřím, že se mu podaří udržet uměleckou úroveň tělesa a dále rozvíjet kvalitu a konkurenceschopnost orchestru v mezinárodním měřítku. Robert Jindra má bohaté mezinárodní zkušenosti a spolupráci s mnoha významnými umělci a institucemi, které jistě zúročí ve funkci šéfdirigenta ŠfK. Nezanedbatelné jsou jeho manažerské schopnosti, výjimečný dramaturgický vhled a nekonvenční nápady, o čemž se budou moci návštěvníci přesvědčit již na příštích koncertech.”

V nové sezoně šéfdirigent s orchestrem ŠfK provede Symfonii E dur rakouského skladatele Hanse Rotta a málo hraný Massenetův klavírní koncert. ŠfK dále uvede jedinou symfonii francouzského skladatele Ernesta Chaussona, vzácné dílo Césara Francka Sedm slov Krista na kříži, atraktivní výběr z opery Richarda Wagnera Lohengrin a další.

V sezoně 2021/2022 bude ŠfK reflektovat 125. výročí úmrtí Johannese Brahmse a 110. výročí úmrtí Gustava Mahlera. Na abonentních koncertech zazní také třívětá symfonie Paula Hindemitha Painter Mathis, Ligetiho Sanfranciská polyfonie a Schoenbergův “Farben” z pěti orchestrálních skladeb.

Slovenská státní filharmonie Košice uvede v premiéře Koncert pro housle a orchestr slovenského skladatele žijícího v Praze Juraje Filase a skladbu Mariána Lejavy Ptáci a ryby.

Na programu jsou také hudebně exponovaná díla, která patří k nejoblíbenějším v orchestrálním repertoáru. Patří mezi ně Čajkovského Symfonie č. 4, Dvořákova Symfonie č. 9 “Z Nového světa” a Mozartovo Requiem.

V aktuální koncertní sezóně jsou bohatě zastoupeni slovenští interpreti – houslista Dalibor Karvay, kontrabasista Roman Patkoló, trumpetista Stanislav Masaryk, klavíristé Ladislav Fančovič, Ryan Martin Bradshaw, sopranistky Jolana Fogašová a Adriana Kučerová, tenorista Pavol Bršlík, dirigenti Oliver Dohnányi, Ondrej Lenárd, Marián Lejava, Maroš Potokár, Martin Leginus a další. Mezinárodní interpretační umění budou reprezentovat houslista Ivan Ženatý, violoncellista Václav Petr, saxofonista Pawel Gusnar, klavírista Henri Sigfridsson, sopranistka Maida Hundeling, čeští dirigenti Leoš Svárovský, Robert Kružík, hlavní hostující dirigent Zbyněk Müller, britský dirigent Finnegan Downie Dear a švýcarský dirigent Kaspar Zehnder.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments