Státní opera se s Klimentovou rozloučila ovacemi vstoje

Naposledy před českým publikem včera ve Státní opeře Praha vystoupila primabalerína Daria Klimentová, která většinu své kariéry strávila v zahraničních angažmá. Každé sólo odměnilo publikum potleskem a na závěr celého večera opera vyprovodila Klimentovou dlouhotrvajícími ovacemi vstoje. Klimentová se rozhodla v současné sezoně s aktivním baletem skončit po téměř čtvrt století trvající úspěšné profesní dráze.

Včera zatančila dva duety se svým bývalým partnerem z Anglického národního baletu, kde působí osmnáct let, Vadimem Muntagirovem. Večer zakončila suitou z baletu Don Quijote. Vyprodaný galavečer, který Klimentová nazvala Děkuji…, doplnila vystoupení sólistů a demisólistů Baletu Národního divadla Nikoly Márové, Michala Štípy, Viktora Konvalinky, Aliny Nanu a Marty Drastíkové a Bavorského státního baletu v Mnichově (Adam Zvonař). Klimentová s Muntagirovem program zahájili pas de deux z Labutího jezera, v druhé půli večera uvedli Jeskynní pas de deux z baletu Korzár.I po pražském vystoupení čeká Klimentovou ještě několik večerů na jevišti. Poslední představení s Anglickým národním baletem, kde působí osmnáct let, odtančí 22. června. Den poté oslaví čtyřicáté třetí narozeniny.

Daria Klimentová, přestože byla úspěšnou primabalerínou, neměla podle svých slov štěstí na taneční partnery. Toho ideálního našla až v Muntagirovovi, o devatenáct let mladším tanečníkovi. Především vzhledem ke svému věku o konci kariéry primabaleríny uvažovala delší dobu, posledních několik let s Muntagirovem jí ale prý bylo velkou inspirací a zdrojem energie. Když se on rozhodl před časem přejít do jiného souboru, definitivně se rozhodla i Klimentová.

Foto Ian Gavan

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky