Státní rozpočet 2024: Jaké změny čekají kulturu v příštím roce?

Ministerstvo kultury (MK) by mělo v příštím roce hospodařit se sumou 16,58 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na rok 2024, který dnes zveřejnilo ministerstvo financí. V letošním roce činily výdaje MK 18,5 miliardy korun, byly pro resort dosud nejvyšší. Ministerstvo dnes uvedlo, že návrh státního rozpočtu pro rok 2024 bude předmětem dalšího jednání.
Ilustrační foto (zdroj Freepik)
Ilustrační foto (zdroj Freepik)

Do doby, než budou uzavřena, by byl podrobný komentář k jednotlivým kapitolám rozpočtu MK předčasný, sdělila Petra Hrušová z tiskového oddělení MK. „Obecně lze říci, že ministerstvo kultury při diskusích o rozpočtu vždy akcentuje klíčové oblasti svého rozpočtu – příspěvky na provoz příspěvkových organizací, prostředků pro živé umění, údržbu a obnovu památkové péče či kofinancování projektů z evropských fondů, například v rámci nových výzev Národního plánu obnovy,“ doplnila.

„Máme shodu na tom, že se vláda dále bude rozpočtem zabývat. Samozřejmě i moje ministerstvo se bude podílet na konsolidačních opatřeních, která se nás dotýkají plošně tak jako jiných kapitol státního rozpočtu, tedy snížení osobních a provozních nákladů a občas i snižování dotací z národních zdrojů. Nicméně máme před sebou ještě několik týdnů vyjednávání. A i uvnitř ministerstva budeme hledat cesty, aby ty dopady byly v části týkající se dotací co nejmenší. Stanovil jsem si to tak, že omezování dotací by se nejméně mělo týkat takzvané nezřizované živé kultury, to znamená těch kulturních akcí pořadatelů a spolků, které za sebou nemají žádnou podporu samosprávného celku,“ řekl dnes ministr kultury Martin Baxa (ODS). „V tuto chvíli se bavíme v rámci čísel, která jsou, a v rámci vlády budeme vyjednávat ještě dál. Až bude na konci září představený finální návrh rozpočtu, budeme určitě komentovat ty dílčí části, které budou obsažené v penězích na dotace,“ dodal.

Ministerstvo kultury připomnělo, že v letošním roce byl rozpočet MK mimořádně navýšen o energie ve výši přibližně 300 milionů korun. Do letošního vysokého rozpočtu výraznou sumou přispěly také Národní plán obnovy a evropské fondy, z nichž na rozvoj kreativního a kulturního sektoru jde 2,4 miliardy korun, což je o 1,9 miliardy více než loni. Dnes zveřejněný návrh rozpočtu MK počítá s příjmy téměř 1,2 miliardy korun z rozpočtu Evropské unie.

Aktuální návrh snižuje proti letošnímu roku rozpočet na provoz tří desítek příspěvkových organizací z letošních 6,24 miliardy korun na 5,69 miliardy korun. Program státní podpory profesionálních divadel, orchestrů a sborů se navrhuje snížit o 100 milionů na 300 milionů korun, kapitola Kulturní aktivity, z níž se poskytují dotace na živé umění, by se měla snížit z letošních 800 milionů na 646,66 milionu korun. Kvůli podfinancování dlouhodobě kritizované památkové programy by ale měly mít rozpočet zvýšený z letošních 637 milionů korun na 786 milionů korun.

V rozpočtech ministerstva kultury jsou vždy zahrnuté také výdaje státu na církve. Letos výdaje státu podle zákona o majetkovém vyrovnání činí celkem 3,26 miliardy korun, v příštím roce to bude 3,55 miliardy korun. Suma zahrnuje finanční náhradu za nevydaný majetek, která se zvyšuje, a příspěvek na podporu církví, jenž se snižuje a v roce 2030 ho stát přestane vyplácet.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments