Stavba nové koncertní haly v Ostravě má začít příští rok

Výstavba koncertní haly v podobě pouzdra na hudební nástroj a související rekonstrukce domu kultury města Ostravy by měla začít v příštím roce. Náklady na samotnou stavbu vzrostly na 2,6 miliardy korun, původně se počítalo zhruba s dvěma miliardami. Celkově by projekt například i s náklady za dokumentaci měl vyjít na 2,9 miliardy korun.

Tisková konference Stevena Holla ve Skeletu (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)
Tisková konference Stevena Holla ve Skeletu (zdroj Janáčkova filharmonie Ostrava)

Podoba koncertního sálu je známa od července 2019, kdy byly vyhlášeny výsledky největší architektonické soutěže v novodobé historii města, připravované od roku 2017. Autory vítězného návrhu se stala studia Steven Holl Architects z New Yorku a Architecture Acts z Prahy.

Aktuálně na projektu pracuje kolem 70 odborníků, kteří architektonický návrh Stevena Holla rozpracovávají. Americký architekt dnes poprvé přiletěl do Ostravy, aby se účastnil schůzky pracovního týmu, ale i debaty s odbornou a laickou veřejností.

Steven Holl novinářům řekl, že mu bylo jasné, že pro stavbu bude velmi důležitá její akustika, což vyplývalo i ze zadávací dokumentace. „Věděli jsme, že to je výzva. Když jsme se dívali na toto místo, tak jsme věděli, že koncertní sál umístíme na stranu parku, ale také jsme věděli, že hlavní třída tady žije, což jsme chtěli promítnout do vstupu,“ uvedl Holl. Dodal, že otázkou bylo, jak to vše propojit. „Jednoho rána jsem se prostě vzbudil a ten nápad přišel, tak jsem to nakreslil a ukázal jsem to své ženě a ona mi řekla, že to je vítězný nápad,“ prohlásil Holl.

Nový koncertní sál bude mít téměř třináct set míst a nabídne zázemí pro stočlenný orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava. Poskytne také komorní sál s pět seti patnácti místy či edukační centrum s dvěma stovkami míst. Jeho součástí bude nahrávací studio, divadelní sál s kapacitou čtyři sta sedmdesát míst nebo přednáškový sál se sto dvaceti místy a další prostory pro komerční využití. Předpokládaná návštěvnost je až půl milionu lidí ročně.

Stavební povolení by mělo být vydáno na jaře. Samotná velká stavba by potom měla začít růst v roce 2023, s jejím ukončením se počítá v roce 2025. Náklady na celý projekt vzrostly zhruba o 600 milionů korun. Cenu zvýšilo například zpřesnění podmínek pro založení stavby, vzrostly náklady na přeložky inženýrských sítí a navýšení zohledňuje také růst cen na stavebním trhu. Město počítá s tím, že stavbu bude financovat s pomocí státu a kraje, ale nově by mohlo získat také prostředky z Fondu spravedlivé transformace.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments