Sté výročí popularizátora staré hudby Milana Munclingera

Zítra, 3. července 2023, si připomeneme 100. výročí narození československého flétnisty, dirigenta, skladatele, publicisty a muzikologa Milana Munclingera.
Milan Munclinger (zdroj Bach Cantatas)
Milan Munclinger (zdroj Bach Cantatas)

Raná léta

Milan Munclinger se narodil v Košicích 3. července 1923 do všestranně umělecké rodiny. Jeho otcem byl basbarytonista a operní režisér Josef František Munclinger, jeho matkou byla polská herečka Janina Munclingerová (roz. Adamówna), která spoluzaložila Slovenské národní divadlo. Strýc Tibor Honty byl známým československým fotografem.

O+

Hudební studia započal Munclinger na Pražské konzervatoři. Dále pokračoval na Akademii múzických umění, kde studoval hru na flétnu, dirigování a skladbu. Souběžně studoval na pražské Karlově univerzitě hudební vědu, estetiku, filozofii a orientalistiku.

Spolupráce s Václavem Talichem

V letech 1946–1948 působil Munclinger jako asistent jednoho z nejvýznamnějších českých dirigentů 20. století, Václava Talicha, v Českém komorním orchestru. Tehdy ho pohltilo studium staré hudby a její historicky poučené interpretace.

Se svou ženou, cembalistkou Viktorií Švihlíkovou, založil v roce 1951 komorní soubor Ars rediviva. O tři roky později soubor zahájil svůj abonentní cyklus. Ars rediviva v čele s Munclingerem byl jeden z prvních souborů v poválečné Evropě, který se zabýval barokní hudbou a otázkami její historicky poučené interpretace. Sehrál tak významnou roli při znovuobjevování barokní hudby, především v té době neznámých autorů.

Po rozpadu Českého komorního orchestru navázal soubor Ars rediviva na komorní koncerty nastudované Václavem Talichem, který v letech 1951–1956 působil jako umělecký poradce souboru. Na těchto koncertech spolupracovali například houslista Alexandr Plocek, violoncellista Josef Šimandl, hobojista František Hanták a flétnista Géza Novák.

Spolupráce s Jean-Pierrem Rampalem

Munclingerovým celoživotním přítelem a kolegou byl jeden z nejvýznamnějších flétnistů 20. století, Jean-Pierre Rampal. Se souborem Ars rediviva natočil nespočet významných nahrávek pro české i zahraniční gramofonové společnosti, rozhlas a televizi.

Munclinger s Rampalem natočili v roce 1955 společně s Pražským komorním orchestrem a sólisty Ars rediviva v rámci edice Musica antiqua bohemica Flétnový koncert e moll klasicistního skladatele Františka Bendy. Tato edice, obsahující taktéž Flétnový koncert D dur českého barokního skladatele Františka Xavera Richtera, získala Grand Prix du disque (Académie Charles-Cros).

Rampal napsal knihu Musique, ma vie (vydaná 1. dubna 1994), ve které na Munclingera vzpomíná a jeho památce věnoval svou interpretaci hudby Carla Philippa Emanuela Bacha.

Od baroka po současnost

Kromě zaměření na barokní hudbu se Munclinger věnoval i jazzové improvizaci. Do naší země přivedl moderní autory, například francouzského skladatele André Joliveta, který se zajímal o akustiku, atonalní hudbu, stejně jako o starověké i moderní hudební vlivy, zejména na nástroje používané ve starověku. Komponoval v široké škále forem pro mnoho různých typů souborů.

Munclinger také spoluzaložil Společnost pro starou hudbu, díky které přicestovali do Československa významní umělci například z tehdejšího Západu. Dále založil soubory Munclingerovo dechové kvarteto a Aulos. Jako dirigent spolupracoval mimo jiné s Orchestrem československého rozhlasu, Pražským komorním orchestrem, Komorním orchestrem Bohuslava Martinů a Musici de Praga.

Pedagogika

V Československu, Německu, Rakousku a Francii vystupoval Munclinger na sympóziích, kde se věnoval editaci a interpretaci předklasických skladeb. Zasedal v porotách interpretačních soutěží, kupříkladu Concours de flûte Jean-Pierre Rampal v Paříži. V Bayreuthu působil jako lektor interpretačních kurzů.

Vyučoval na Académie Internationale d’Été Jean-Pierre Rampala v Nice a na Pražské konzervatoři. Spoluzaložil také nestátní neziskovou organizaci pod názvem Hudební mládež, která sdružuje mladé lidi do 29 let se zájmem o hudbu, divadlo, tanec, film a výtvarné umění.

Publicistika

Munclinger přeložil několik pramenů o historicky poučené interpretaci. Například spolu s Danou Šetkovou přeložili jako první knihu The Interpretation of the Music of the 17th and 18th Centuries Revealed by Contemporary Evidence jednoho z prvních průkopníků historické interpretační praxe, hudebníka a výrobce nástrojů Eugèna Arnolda Dolmetsche.

Pracoval jako editor pro hudební nakladatelství Supraphon, Bärenreiter Kassel a IMC New York. Na Munclingera, Talicha, soubor Ars redivia a Český komorní orchestr vzpomíná ve své knize Z Herálce do Šangrilá a zase nazpátek violoncellista František Sláma

Úmrtí

Munclinger Zemřel 30. března 1986 v Praze ve věku nedožitých 63 let.


Zdroj info: autorský článek

O+

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 2 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře