Štefan Margita slaví šedesátiny

Slovenský operní pěvec Štefan Margita, který 3. srpna oslaví šedesáté narozeniny, patří k těm několika málo našim tenoristům, kterým se podařilo prorazit do zahraničí. Štefan Margita vystupoval v nejslavnějších operních domech jako jsou milánská La Scala, londýnská Covent Garden a newyorská Metropolitní opera. Loni se po deseti letech vrátil také na prkna Národního divadla v Praze, kde se představil v Janáčkově opeře Z mrtvého domu.

Leoš Janáček: Z mrtvého domu – Štefan Margita (Luka Kuzmič), Michal Bragagnolo (Aljeja) – ND Praha 2015 (foto Patrik Borecký)
Leoš Janáček: Z mrtvého domu – Štefan Margita (Luka Kuzmič), Michal Bragagnolo (Aljeja) – ND Praha 2015 (foto Patrik Borecký)

Štefan Margita je rodákem z Košic (1956), studoval na tamní konzervatoři. V letech 1983 až 1986 působil na operní scéně v Košicích. V roce 1986 zvítězil na soutěži festivalu Pražské jaro a v srpnu téhož roku získal angažmá v Opeře pražského Národního divadla. V té době (1987 až 1991) byl Margita současně sólistou vídeňské Volksoper. V roce 1992 pak přešel do stálého angažmá ve Státní opeře Praha (1992 až 1994).

Štefan Margita (foto Lucia Robinson)
Štefan Margita (foto Lucia Robinson)

Mezi profilové role Štefana Margity patří především janáčkovské postavy v čele s Lacou z Její pastorkyně a Kudrjášem z Káti Kabanové. Mezi další party, kterými zaujal, jsou například Čajkovského Lenský nebo z posledních let Loge z Wagnerova Zlata Rýna. Velký dvoudílný rozhovor, který jsme s tenoristou před časem přinesli, najdete zde a zde.

Štefan Margita žije léta v Praze. V roce 1992 se oženil se zpěvačkou Hanou Zagorovou. Před lety spolu v televizi uváděli seriál zábavných pořadů Hogo Fogo. Margita se nebrání “výletům” do jiných hudebních vod, dokladem toho jsou například společné pěvecké projekty s jeho manželkou. Šedesátiny se tenorista chystá oslavit podzimním galakoncertem na scéně Národního divadla.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na