Sternenhoch otevře letošní ročník festivalu Divadelní Nitra

Opera Sternenhoch pražského Národního divadla otevře v pátek hlavní program nadcházejícího 28. ročníku slovenského divadelního festivalu Divadelní Nitra 2019. Organizátoři dnes také informovali, že při přípravě programu festivalu se inspirovali také letošním kulatým výročím pádu komunismu ve střední Evropě.
Ivan Acher: Sternenhoch – Národní divadlo 2018 (zdroj ND / foto Patrik Borecký)

Inscenace Sternenhoch vznikla na motivy románu Ladislava Klímy Utrpení knížete Sternenhocha a vypráví o vztahu plném lásky i nenávisti mezi knížetem a jeho manželkou Helgou. Divadelní noviny vyhlásily operu Ivana Achera jako inscenaci roku 2018.

Ředitelka slovenského divadelního festivalu Darina Kárová výběr opery Sternenhoch zdůvodnila tím, že cílem organizátorů bylo představit dílo, které pohnulo českou divadelní scénou.

Opera Sternenhoch má několika vlastností výjimečnosti. Je to dílo, které je mimořádně inspirativní, velmi provokativní a výjimečné nejen v operní, ale i v české divadelní oblasti,“ uvedla Kárová.

Divadelní přehlídka, která potrvá v Nitře na jihu Slovenska od 27. září do 2. října 2019, uvede ve svém hlavním programu šest zahraničních a stejný počet domácích inscenací. Českou tvorbu zastoupí také inscenace Hlubiny souboru Wariot Ideal.

Součástí festivalu je tradičně doprovodný program, jehož jedna část pod názvem Podoby svobody je inspirována i pádem komunismu ve střední Evropě v roce 1989. V rámci této části například vystavuje díla 25 umělců z 15 zemí.

Festival Divadelní Nitra budou kromě Divadla Andreje Bagara v Nitře či Starého divadla Karola Spišáka hostit i další kulturní instituce včetně místní galerie a synagogy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat