Steven Isserlis vystoupí jako host rozhlasových symfoniků

Britský violoncellista Steven Isserlis zahraje se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu 27. listopadu na koncertu v Rudolfinu. Do Prahy se vrátí po deseti letech, stejnou dobu nehrál dílo pro violoncello a orchestr Tout un monde lointain… od Henriho Dutilleuxe, které bude součástí programu pondělního vystoupení.

Steven Isserlis (zdroj rozhlas.cz / foto Satoshi Aoyagi)

Dále zazní Bárka na oceáně od Maurice Ravela, po přestávce pak Vodník a Zlatý kolovrat, dvě ze čtyř symfonických básní Antonína Dvořáka na námět z Erbenovy sbírky Kytice. Dirigovat bude Tomáš Brauner.

Koncert Tout un monde lointain… Henriho Dutilleuxe, který měl premiéru v roce 1970, je považován za skladatelovu vrcholnou kompozici. Impuls k jejímu zrodu vzešel od Mstislava Rostropoviče. Název celého díla, ale i názvy jednotlivých částí evokují básně Charlese Baudelaira. Nejde ovšem o snahu hudebně tlumočit obsah veršů, skladatel poezii chápal spíše jako literární analogii vůči hudbě samé.

„Isserlis patří k nejlepším světovým cellistům současnosti a je největší mezinárodní hvězdou v naší letošní sezoně. To, že přijal pozvání Symfonického orchestru Českého rozhlasu, dosvědčuje evropské kvality a vysoké renomé tělesa. Uvedením díla Henriho Dutilleuxe pak plníme předsevzetí představovat publiku stěžejní díla druhé poloviny dvacátého století,” uvedl ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu Jakub Čížek.

Nositel Řádu britského impéria za zásluhy o hudbu Steven Isserlis Prahu poprvé navštívil v osmdesátých letech. „Byl jsem šokován její krásou a atmosférou, pořád jsem čekal, kdy proti mně z nějaké uličky vyjde Mozart,“ vzpomínal.

V minulosti Steven Isserlis několikrát vystupoval s českými umělci. Například v roce 2001 absolvoval turné s Českou filharmonií do Číny a Japonska.

Osmapadesátiletý Steven Isserlis se může pochlubit rozmanitou kariérou jako sólista, komorní hráč, pedagog, spisovatel i televizní a rozhlasová osobnost. Pravidelně účinkuje s předními světovými orchestry a dirigenty, vystupuje s recitály ve významných hudebních centrech.

Posledních dvacet let působí jako umělecký ředitel mistrovských kurzů International Musicians Seminar v Prussia Cove v hrabství Cornwall. Jeho dvě knihy pro děti byly přeloženy do mnoha jazyků a nedávno vyšel knižně i jeho komentář k Schumannovým Radám pro mladé hudebníky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat