Stonavská Barborka
V kalendáři hudebníků už nemusí v současnosti být žádnou nepodloženou záhadou záznam o soutěži nazvané Stonavská Barborka, vždyť letos se bude konat její sedmý. ročník! Interpretační soutěž v komorním a ansámblovém zpěvu Stonavská Barborka, jak zní úplný název, zaměřená na klasickou hudbu a lidovou píseň může po šesti zdařilých ročnících směle hovořit o pevně ukotvené tradici. Stonava – obec v Těšínském Slezsku – se v roce 2007 na podnět hudebních osobností spojených s touto severovýchodní výspou republiky nebojácně ujala přípravy typu soutěže, který dosud nebyl realizován. Nejen u nás se podobná soutěžní iniciativa pro studenty a žáky uměleckých škol nepořádá a podle dostupných informací je ojedinělou v celé Evropě.
Osobitost soutěže podněcuje zvědavost studentů zpěvu i mladé profesionály, učitele hudby, sbormistry či režiséry. Během uplynulých šesti let rádi přijali místo v porotě například sopranistka Národního divadla moravskoslezského Eva Dřízgová-Jirušová, operní režisér Josef Novák, sopranistka operního souboru Národního divadla Kateřina Kněžíková nebo finský pedagog a barytonista Turkka Manninen.
Na dosavadní soutěžní ročníky přijeli žáci a studenti českých škol z mnoha míst republiky od Ostravy po Plzeň, ale též studenti z Litvy, Polska, Rakouska nebo Slovenska. Zájem o účast se od devíti ansámblů v prvním ročníku vyšplhal na padesát čtyři ansámblů v roce 2011.
Sedmý ročník, na který se mohou přihlásit pěvecká dueta až okteta, se bude konat ve středu 4. a ve čtvrtek 5. prosince 2013; v pátek 6. prosince jej zakončí Koncert vítězů a v neděli 8. prosince Slavnostní koncert, jehož přenos pořizuje TV Noe v Ostravě. Soutěž, jež je přístupná veřejnosti, má 4 vokální kategorie, a to pro základní umělecké školy (ZUŠ), pro střední a vyšší umělecké školy (SUŠ) a pro vysoké umělecké školy nebo fakulty (VUŠ) a letos poprvé je zařazena i kategorie amatérská (AMT). Rovněž sólisté mají možnost se soutěže zúčastnit, vytvoří-li vokálně-instrumentální ansámbl. Součástí Stonavské Barborky je také druhý ročník autorské soutěže pro hudební skladatele.
Letos budou pěvecké ansámbly hodnotit dvě poroty: pro ZUŠ to jsou Chieko Okabe-Silvasti (Finsko), Alžběta Pappová (Česká republika) a Ondrej Šaray (Slovensko). Pro soutěžící v dalších kategoriích byli do poroty vybráni Gabriela Beňačková (Česká republika), Uta Priew (Německo) a Paolo Gatto (Itálie).
Na čtvrtek 5. prosince je pro všechny zúčastněné připravována večerní Koncertní mikulášská nadílka s vystoupením basbarytonisty Klemense Słowioczka a japonského pianisty Hironariho Wady se skladbami Johannese Brahmse, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Ference Liszta a Franze Schuberta. Kdo vydrží déle do noci, mohou být přítomni ještě vystoupení uznávaného swingového orchestru Dolbend z Dolního Benešova u Opavy.
Nejlepším ansámblům v každé kategorii uděluje ceny pořadatel, ostravské studio Českého rozhlasu a Fakulta umění Ostravské univerzity. Jeden z vítězů vystoupí na koncertě Janáčkovy filharmonie Ostrava.
Pokud jde o hlavního pořadatele soutěže, jímž je obec Stonava, sluší se oznámit také to, že jeho laskavostí je pro účastníky soutěže jídlo a ubytování zdarma.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]