Stovky základních uměleckých škol na startovní čáře ZUŠ Open

Ve 280 městech po celé republice se dnes uskuteční první ročník celostátního happeningu základních uměleckých škol nazvaný ZUŠ Open. Do akce se pod heslem Děti žijí uměním zapojí celkem 355 škol. Organizuje ji nadační fond, který loni založila operní pěvkyně Magdalena Kožená s cílem otevřít debatu o důležitosti a pozitivní roli uměleckého vzdělávání v rozvoji dětí.

ZUŠ Open (zdroj grolich.cz)

Akci podpoří osobnosti napříč uměleckými obory. Spolupatronem akce je vedle Magdaleny Kožené generální ředitel České filharmonie David Mareček. Role garantů oborů převzali designér Maxim Velčovský, režisérka Alice Nellis a tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkovi.

Happening nabídne zhruba tisíc akcí žánrově pestrého programu pro veřejnost. Mezzosopranistka Magdalena Kožená navštíví několik akcí na jižní Moravě, Vysočině a ve Zlínském kraji. Vrcholem dne bude její společné zpívání s dětmi na Moravském náměstí v Brně.

Další garanti projektu se rozjedou po republice a následně se sejdou v Praze. Na náměstí Republiky vystoupí v rámci City modul Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro sedm instrumentálních a vokálních souborů. Na Malostranském náměstí se uskuteční koncert žáků dvou škol s handicapovanými dětmi a v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad bude koncert sólistů a souborů z jedenácti pražských škol.

Součástí happeningu budou koncerty škol pod širým nebem či dílny, děti vystoupí s profesionálními umělci i ve spolupráci se zavedenými festivaly i zkušenými filharmoniky. Detailní program najdou zájemci na webu ZUŠ Open.

V Česku je 489 základních uměleckých škol, o 11 více než v roce 2007. Navštěvuje je přibližně 247.000 žáků, které vyučuje zhruba 11.000 stálých a tisícovka externích pedagogů. Školy nabízejí čtyři základní obory. Nejrozšířenější je hudební obor, který navštěvují přibližně dvě třetiny dětí. Dalšími obory jsou výtvarný, taneční a literárně-dramatický. Každý rok opouští základní umělecké školy kolem 15.000 absolventů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat