Strauss a Mahler pod taktovkou O. Lenárda

V duchu pozdního romantismu se ponese koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu v pondělí 9. prosince. Čtyři poslední písně Richarda Strausse zazpívá Eva Hornyáková, zazní také Symfonie č. 5 cis moll Gustava Mahlera. S programem svému srdci blízkým se k orchestru vrací jeho někdejší šéfdirigent Ondrej Lenárd. Přímý přenos vysílá Český rozhlas Vltava, záznam nabídne o dva dny později Český rozhlas D-dur.
Ondrej Lenárd (foto Khalil Baalbaki)

Svými mimořádně lyrickými Čtyřmi posledními písněmi na texty Hermanna Hesseho a Josepha von Eichendorff se Richard Strauss symbolicky rozloučil se světem. S výjimkou první se všechny zabývají tématem smrti, vyzařuje z nich však smíření a vyrovnanost. Za krásnou vokální linkou cítíme inspiraci skladatelovou manželkou, významnou pěvkyní Pauline de Ahna. Účinkování Evy Hornyakové slibuje nanejvýš působivý zážitek. 

Mahlerova Symfonie č. 5 je jednou ze tří čistě instrumentálních, s nimiž se nepojí žádný program ani text. Přesto ale nemusí být daleko od pravdy ti, kteří usuzují, že slavné pomalé Adagietto, hrané jen smyčci a harfou, je vyjádřením citů k Almě, se kterou se v roce 1902 vzali. A stejně tak je zřejmá epičnost, dramatičnost i tragika ostatních vět, jejichž charakter sahá od smutečního pochodu přes tanečnost až po vzácně radostné vítězné okamžiky. 

Ondrej Lenárd se k SOČRu, v jehož čele působil jako šéfdirigent v období 2011–2018, vrací ve vynikající kondici a tradičně s potěšením. Jeho setrvale vysoké umělecké kvality stvrzuje i nedávné uvedení do čela Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu (od září 2019). 

 

PROGRAM:

Richard Strauss (1864–1949)

Čtyři poslední písně 

Gustav Mahler (1860–1911)

Symfonie č. 5 cis moll

Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dirigent Ondrej Lenárd 
Eva Hornyáková – soprán

DVOŘÁKOVA SÍŇ RUDOLFINA, PONDĚLÍ 9. PROSINCE V 19.30 HODIN

Vstupenky na koncert můžete zakoupit ZDE (link: https://socr.rozhlas.cz/strauss-mahler-7901773)

Záznam nabízí ve středu 11. prosince od 20 hodin ČRo D-dur

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na