Strauss a Mahler pod taktovkou O. Lenárda

V duchu pozdního romantismu se ponese koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu v pondělí 9. prosince. Čtyři poslední písně Richarda Strausse zazpívá Eva Hornyáková, zazní také Symfonie č. 5 cis moll Gustava Mahlera. S programem svému srdci blízkým se k orchestru vrací jeho někdejší šéfdirigent Ondrej Lenárd. Přímý přenos vysílá Český rozhlas Vltava, záznam nabídne o dva dny později Český rozhlas D-dur.
Ondrej Lenárd (foto Khalil Baalbaki)

Svými mimořádně lyrickými Čtyřmi posledními písněmi na texty Hermanna Hesseho a Josepha von Eichendorff se Richard Strauss symbolicky rozloučil se světem. S výjimkou první se všechny zabývají tématem smrti, vyzařuje z nich však smíření a vyrovnanost. Za krásnou vokální linkou cítíme inspiraci skladatelovou manželkou, významnou pěvkyní Pauline de Ahna. Účinkování Evy Hornyakové slibuje nanejvýš působivý zážitek. 

Mahlerova Symfonie č. 5 je jednou ze tří čistě instrumentálních, s nimiž se nepojí žádný program ani text. Přesto ale nemusí být daleko od pravdy ti, kteří usuzují, že slavné pomalé Adagietto, hrané jen smyčci a harfou, je vyjádřením citů k Almě, se kterou se v roce 1902 vzali. A stejně tak je zřejmá epičnost, dramatičnost i tragika ostatních vět, jejichž charakter sahá od smutečního pochodu přes tanečnost až po vzácně radostné vítězné okamžiky. 

Ondrej Lenárd se k SOČRu, v jehož čele působil jako šéfdirigent v období 2011–2018, vrací ve vynikající kondici a tradičně s potěšením. Jeho setrvale vysoké umělecké kvality stvrzuje i nedávné uvedení do čela Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu (od září 2019). 

 

PROGRAM:

Richard Strauss (1864–1949)

Čtyři poslední písně 

Gustav Mahler (1860–1911)

Symfonie č. 5 cis moll

Symfonický orchestr Českého rozhlasu, dirigent Ondrej Lenárd 
Eva Hornyáková – soprán

DVOŘÁKOVA SÍŇ RUDOLFINA, PONDĚLÍ 9. PROSINCE V 19.30 HODIN

Vstupenky na koncert můžete zakoupit ZDE (link: https://socr.rozhlas.cz/strauss-mahler-7901773)

Záznam nabízí ve středu 11. prosince od 20 hodin ČRo D-dur

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat