Svatováclavský hudební festival hned zkraje postihly problémy se sólistkami

V Ostravě začal Svatováclavský hudební festival. Obsazení dnešního zahajovacího koncertu zkomplikovaly zdravotní problémy pěvkyň. Dvě od spolupráce postupně odstoupily. Pořadatelé vždy museli hledat novou sopranistku. Nakonec se této úlohy zhostila německá umělkyně Julia Sophie Wagner.

„Nebyla to jednoduchá situace,“ řekl za pořadatele Igor Františák. Původně měla náročné party slavnostní mše Missa solemnis Ludwiga van Beethovena zpívat slovinská umělkyně Bernarda Bobro, která onemocněla, a pořadatelé proto oslovili její rakouskou kolegyni Ingrid Kaiserfeld. Ta nejprve souhlasila, později ale kvůli nemoci odřekla. Na poslední chvíli tak organizátoři hledali další náhradu.

Julia Sophie Wagner, která se záskoku byla ochotna ujmout, je vyhledávanou pěvkyní, specializující se na vokální díla Johanna Sebastiana Bacha. V poslední době získala také ocenění za interpretaci velkých klasicistních a romantických oratorií.

Julia Sophie Wagner (foto Lena Kern)
Julia Sophie Wagner (foto Lena Kern)

Dnešní zahajovací koncert ve vyprodané katedrále Božského Spasitele začal v 19 hodin, posluchačům se představila PKF – Prague Philharmonia a Český filharmonický sbor Brno pod vedením Petra Fialy, dirigentem večera byl Němec Roland Kluttig. Sólové party vedle zaskakující Wagner zazpívali mezzosopranistka Kora Pavelić z Chorvatska, rakouský tenorista Roman Payer a Rudolf Tosen (Švýcarsko, bas).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat