Svěcení jara v originálním pojetí má u plzeňského publika úspěch

  1. 1
  2. 2

Martin Šinták již nejednou dokázal, že je vynikající výrazový tanečník s výbornými technickými dispozicemi. Jeho Stravinskij je proto nejen vysoce profesionálním tanečním výkonem, ale i působivou psychologickou sondou do umělcovy duše. Jeho nedílnou součástí je na jevišti jako Múza Jarmila Dycková.

Stravinskij: Svěcení jara - Jarmila Dycková (Múza) - DJKT 2016 (foto Pavel Křivánek)
Stravinskij: Svěcení jara – Jarmila Dycková (Múza) – DJKT 2016 (foto Pavel Křivánek)

Tato Múza není však laskavou a mírnou rádkyní, ale dráždivou, provokující svůdkyní, která má nad svým umělcem podivuhodnou magickou moc. Na Jarmilu Dyckovou čekaly až akrobatické výkony, jimž jako výborná tanečnice dala eleganci a ladnost. Skvělí byli v rolích Oběti a Spoluviníka Anna Srncová a Michal Kováč. Však provést náročný duet na podlaze plné kluzkého zrní nebylo nikterak snadné, a mladí sympatičtí tanečníci nezvyklým nárokům plně dostáli.

Stravinskij: Svěcení jara - Anna Srncová (Oběť), Martin Šinták (Stravinskij) - DJKT 2016 (foto Pavel Křivánek)
Stravinskij: Svěcení jara – Anna Srncová (Oběť), Martin Šinták (Stravinskij) – DJKT 2016 (foto Pavel Křivánek)

Silným hráčem na scéně je chór. Působivé ansámblové scény s dynamickou choreografií svým provedením až braly dech. Dámský chór tvořily tanečnice Martina Diblíková, Kristýna Potužníková, Andronika Tarkošová, Kristýna Piechaczková. V pánském chóru tančili Michal Lenner, Richard Ševčík, Grzegorz Moloniewicz a Geronymo Fuhrmann.

Svěcení jara v úpravě a pojetí Aleny Peškové je provokativní představení. Jakkoliv můžeme k jednotlivostem zaujímat rozdílná stanoviska, jako celek je to inscenace efektní, působivá, z inscenačního hlediska celistvá a výtvarně mimořádně zdařilá. Jejím velkým přínosem je Stravinskij samotný a důmyslné propojení jeho dvou baletů v jednom večeru. Alena Pešková tak ukazuje možnost, jak dílo velkého skladatele inscenovat i v komorním prostoru s menším tanečním souborem. Upozornit tak na Stravinského, připomenout jej veřejnosti a především mladým lidem. Neboť tato inscenace bude nepochybně právě pro mladé lidi svým originálním přístupem přitažlivá. Mnohým možná pomůže Stravinského objevit a stane se vstupenkou do jeho hudebního světa. Vysoká profesionalita a přístup všech tanečníků jsou zároveň zárukou pro další reprízy. Stojí za to se za nimi do Plzně vypravit.

Hodnocení autorky recenze: 85 %

Igor Stravinskij:
Svěcení jara
Režie a choreografie: Alena Pešková
Scéna: Richard Pešek jr.
Kostýmy:
Monika Kletečková, Alena Pešková
Balet Divadla J. K. Tyla
Premiéra 16. ledna 2016 Malá scéna Divadla J. K. Tyla Plzeň

Stravinskij – Martin Šinták (alt. Miroslav Hradil)
Múza – Jarmila Dycková (alt. Jana Schweitzerová)
Oběť – Anna Srncová (alt. Karolína Beerová), Michal Kováč (alt. Ondřej Martiš)

www.djkt.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Stravinskij: Svěcení jara (DJKT Plzeň)

[yasr_visitor_votes postid="198289" size="small"]

Mohlo by vás zajímat